Japonský ministr zahraničí přiletěl do Pekingu jednat o ukončení protestů

Čína dnes zažila další protijaponské demonstrace. Desetitisíce lidí v několika městech opět vyšly do ulic, aby vyjádřili svůj nesouhlas s japonskou politikou. Zvláště pak s poslední učebnicí dějepisu, která neobjektivně popisuje japonské zločiny za druhé světové války. Konflikt mezi oběma zeměmi přijel dnes do Pekingu řešit japonský ministr zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protijaponská demonstrace | Zdroj: ČTK

Dnešní protesty, stejně jako ty včerejší, provázelo násilí a výtržnosti. Demonstranti na japonské budovy házeli nejrůznější předměty od vajíček až po kameny. Policie proti demonstrantům nezasáhla, pouze je nepustila do bezprostřední blízkosti japonského konzulátu. V Tung - kuanu dokonce 2000 čínských zaměstnanců japonské elektronické továrny zahájilo násilnou stávku. Situace je tam nyní nepřehledná.

Čínští diplomaté nevidí důvod omlouvat se Japonsku za mnohatisícové demonstrace provázené útoky proti japonským obchodům a firmám, jak uvedla agentura Kjodo. Čínský ministr zahraničí Li Čao-sing se v Pekingu setkal se svým japonským protějškem Nobotakem Mačimurou, který přiletěl do Číny řešit protijaponské demonstrace. Čínskou vládu vyzval, aby situaci, co nejrychleji uklidnila. Jasné podpory se ale u čínských představitelů nedočkal. Zítra jej čeká jednání s čínským premiérem.

Radim Vaculovič, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme