Japonský premiér Abe obhájil svůj mandát. Lidem slíbil rázné řešení severokorejské krize

Japonská vládní koalice zůstane u moci. Vyplývá to z povolebních průzkumů, které cituje zpravodajský server BBC. Podle nich dostala Liberálnědemokratická strana současného premiéra Šinza Abeho v předčasných volbách jasnou většinu mandátů a se spojenci udržela dvoutřetinovou většinu v dolní komoře. Šéf japonského kabinetu vyvolal volby proto, aby upevnil svou pozici při řešení krize na Korejském poloostrově.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Šinzó Abe | Foto: Toru Hanai | Zdroj: Reuters

Japonský premiér se hodlá zaměřit na řešení dvou největších krizí, jimiž jeho země čelí, a to na vojenskou hrozbu ze strany Severní Koreje a na stárnutí populace. Abe to řekl na pondělní tiskové konferenci.

S budoucí vládou hodlá prosazovat důraznou diplomacii a tlačit na Severní Koreu, aby zastavila vývoj raket a jaderných zbraní. O KLDR hodlá podrobně jednat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který bude v Japonsku na návštěvě v listopadu.

Abé také řekl, že ho občané ve volbách podpořili, a poděkoval jim za to. Slíbil, že se hodlá zabývat výzvou, kterou představuje demografický vývoj, dále bude prosazovat investice do vzdělání a penzijní reformu.

Předvolební kampaň se točila zejména kolem severokorejských raketových a jaderných testů a kolem návrhů na změnu pacifistické japonské ústavy. Ve volbách hlasovalo necelých 54 procent oprávněných hlasujících.

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme