Japonský premiér Abe obhájil svůj mandát. Lidem slíbil rázné řešení severokorejské krize

Japonská vládní koalice zůstane u moci. Vyplývá to z povolebních průzkumů, které cituje zpravodajský server BBC. Podle nich dostala Liberálnědemokratická strana současného premiéra Šinza Abeho v předčasných volbách jasnou většinu mandátů a se spojenci udržela dvoutřetinovou většinu v dolní komoře. Šéf japonského kabinetu vyvolal volby proto, aby upevnil svou pozici při řešení krize na Korejském poloostrově.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Šinzó Abe | Foto: Toru Hanai | Zdroj: Reuters

Japonský premiér se hodlá zaměřit na řešení dvou největších krizí, jimiž jeho země čelí, a to na vojenskou hrozbu ze strany Severní Koreje a na stárnutí populace. Abe to řekl na pondělní tiskové konferenci.

S budoucí vládou hodlá prosazovat důraznou diplomacii a tlačit na Severní Koreu, aby zastavila vývoj raket a jaderných zbraní. O KLDR hodlá podrobně jednat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který bude v Japonsku na návštěvě v listopadu.

Abé také řekl, že ho občané ve volbách podpořili, a poděkoval jim za to. Slíbil, že se hodlá zabývat výzvou, kterou představuje demografický vývoj, dále bude prosazovat investice do vzdělání a penzijní reformu.

Předvolební kampaň se točila zejména kolem severokorejských raketových a jaderných testů a kolem návrhů na změnu pacifistické japonské ústavy. Ve volbách hlasovalo necelých 54 procent oprávněných hlasujících.

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme