Japonský premiér jedná v Bruselu o bližší spolupráci s NATO

Bližší spolupráce NATO s Japonskem - to je podle očekávání hlavní téma jednání japonského premiéra Šinzó Abeho v centrále Severoatlantické aliance. Šéf japonské vlády se dnes setká i s představiteli Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šinzó Abe | Zdroj: ČTK

NATO nabídlo bližší spolupráci Japonsku, Austrálii, Novému Zélandu a Jižní Koreji na nedávném summitu v Rize. Všechny čtyři země se totiž opakovaně účastní misí spolu s aliančními vojáky nebo i pod jejich velením, a to by chtěli představitelé NATO zohlednit vytvořením pevnějšího vztahu s těmito státy.

Japonský premiér Abe se setká také s předsedou Evropské komise José Barrosem. Očekává se, že opět vyzve Evropskou unii, aby nerušila zbrojní embargo vůči Číně. Země jako Francie nebo Německo už několik let lobují za zrušení vývozních omezení, která byla na Čínu uvalena kvůli krvavému zásahu proti demokratickým silám na Náměstí nebeského klidu v roce 1989. V pozadí stojí zájmy evropských zbrojařských společností. Japonsko se naopak obává přílišného vyzbrojování nejmocnějšího rivala v regionu.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme