Japonský premiér opět navštívil svatyni Jasukuni

Japonský premiér Džuničiró Koizumi znovu navštívil šintoistickou svatyni Jasukuni, která je zasvěcená Japoncům padlým v novodobých válkách. Premiérovy návštěvy chrámu v centru Tokia ale vyvolávají hlavně v zahraničí nesouhlasné reakce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džuničiró Koizumi

Džuničiró Koizumi | Foto: OSN

Místo bývá zejména v asijských zemích spojováno s japonským militarismem a nacionalismem. Mezi uctívanými dvěmi a půl miliony padlých je i čtrnáct odsouzených válečných zločinců takzvané kategorie A, kteří byli popraveni po druhé světové válce.

Proti dnešní Koizumiho návštěvě už kategoricky protestovaly Čína a Jižní Korea. Jihokorejský ministr zahraničí Pan Ki-mun povolal japonského velvyslance, aby mu vyjádřil "hluboké znepokojení a zklamání" nad premiérovým jednáním. V letech 1910-45 Japonsko Koreu okupovalo.

Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme