Japonský premiér po 3 týdnech navštívil oblast zasaženou vlnou tsunami

Japonský premiér poprvé od zemětřesení a vlny tsunami navštívil nejhůře postiženou oblast na pobřeží. Naoto Kan také zamířil do evakuační zóny, kde se setkal s členy havarijních týmů pracujících na odstranění následků jaderné havárie ve Fukušimě. Ti se nyní snaží hlavně zabránit úniku radiace z poškozených reaktorů a odčerpávat kontaminovanou vodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Naoto Kan věří v obnovu země | Zdroj: Reuters

Naoto Kan přiletěl vrtulníkem do města Rikuzentakata, kde před katastrofou žilo 20 tisíc obyvatel. Vlna tsunami ho ale prakticky zničila a zabila tisíc lidí, dalších 1300 se stále pohřešuje.

Japonský premiér místním představitelům slíbil pomoc vlády, jak ale dodal, cesta k obnově ještě bude dlouhá. Některé vesnice na pobřeží jsou navíc tak zničené, že se do nich život už zřejmě nikdy nevrátí.

Naoto Kan dnes zamířil i do operačního štábu řídícího havarijní práce v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči, který byl zřízen v tréninkovém středisku fotbalistů nacházejícím se asi 20 kilometrů od poškozených reaktorů.

Japonský premiér podnikl inspekční let k jaderné elektrárně už krátce po zemětřesení, poté plánoval i cestu do zničených obcí, kvůli špatnému počasí ji ale zrušil.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme