Zákon chryzantémového trůnu. Cisař Akihito má blíž k abdikaci, Japonsko se chystá na změnu

Japonsko čeká převratná legislativní změna. Japonský císař bude zřejmě v budoucnu moci dobrovolně odstoupit ze svého úřadu. Až dosud to nepřipadalo v úvahu, jeho úřadování totiž svazovala extrémně přísná legislativa a konec panování přišel teprve v okamžiku jeho smrti.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský císařský pár: k císaři Akihitovi sklání hlavu císařovna Mičiko. Manžely jsou už 58 let.

Japonský císařský pár: k císaři Akihitovi sklání hlavu císařovna Mičiko. Manžely jsou už 58 let. | Zdroj: Reuters

Japonský premiér Šinzó Abe v pátek dopoledne podepsal návrh zákona, který dovoluje japonskému císaři abdikovat. Návrh však ještě musí odsouhlasit japonský parlament. Velmi tradicionalistická japonská společnost navíc očekává, že k abdikaci císař musí mít velmi pádný důvod.

Vzdejte se řidičáku, dostanete slevu na pohřeb, nabízí firma starším Japoncům

Číst článek

Na počátku cesty ke zlomovému zákonu stál zdravotní stav současného panovníka. Císaři Akihitovi je 83 let a císařský dvůr už několikrát naznačil, že by Akihito svou funkci už rád předal synovi, korunnímu princi Naruhitovi. Legislativa však nic takového doposud neumožňovala.

Nicméně předání moci nebude tak rychlé. Pokud k abdikaci skutečně dojde, očekává se nejdříve na konci příštího roku.  

Trůn jen pro muže

Ostatně, před časem mělo japonské císařství ještě jiný problém a také tehdy to vypadalo, že pomůže až změna zákona. Japonským následníkem trůnu je nyní korunní princ Naruhito, jenže ten má jen dceru a přísná japonská pravidla vylučují, aby se dívka stala císařovnou, tedy usedla na císařský trůn - jemuž se v Japonsku říká chryzantémový - a vládla z něj zemi. 

Toto privilegium v budoucnu připadne pouze mužskému potomkovi a dalším v pořadí je princ Fumihito Akišino. Ten má děti tři, přičemž první dvě jsou dcery, princezny Mako a Kako, takže na prince a jeho manželku byl opravdu velký tlak, aby do třetice zplodili syna. 

Nakonec se to povedlo a jako třetí potomek prince Fumihita a princezny Kiko se narodil princ Hisahito. Právě on se tedy v budoucnosti stane japonským císařem. 

David Jakš, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme