Japonský premiér se zúčastní oslav konce druhé světové války v Moskvě

Japonský premiér Džuničiro Koizumi přijede 9. května do Moskvy na oslavy šedesátého výročí konce druhé světové války. Ještě před měsícem japonský premiér cestu do Moskvy odmítal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: All-moscow.ru

Dnes Koizumiho cestu do Moskvy oficiálně oznámil na tiskové konferenci v Tokiu zástupce japonského kabinetu. Dodal, že návštěva v Moskvě bude impulsem k dalšímu prohloubení rusko - japonských vztahů. Přitom ještě v březnu japonský premiér tvrdil, že kvůli projednávání důležitých zákonů v japonském parlamentu se mu cesta na oslavy do Moskvy nehodí.

Komentátoři, ale dodávali, že za vším stojí rozpor mezi Ruskem a Japonskem kvůli Kurilským ostrovům. Jižní část kurilského souostroví zabrala sovětská vojska právě na konci druhé světové války. V roce 1956 pak Nikita Chruščov podepsal dohodu s Japonskem o navrácení 4 ostrovů. Doposud ale Rusko tento slib nesplnilo.

Po souhlasu japonského premiéra jedinými, kdo svou účast na oslavách v Moskvě zatím odřekli, zůstávají prezidenti Litvy a Estonska.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme