Japonský premiér chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Sladí tak svou politiku s Evropskou unií

Japonský premiér Jošihide Suga se přihlásil k závazku dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, tedy rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry. Opatření podle něj představuje příležitost pro ekonomický růst, nikoliv hrozbu. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, podle níž se jedná o zásadní změnu v japonském přístupu vůči klimatickým změnám.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Odpověď na změny klimatu již nepředstavují omezení hospodářského růstu,“ uvedl Suga v projevu | Foto: Nicolas Datiche | Zdroj: Reuters

Tokio dosud deklarovalo, že uhlíkové neutrality hodlá dosáhnout co nejdříve ve druhé polovině tohoto století, nebude si však stanovovat konkrétní cíle.

Nynějším prohlášením předsedy vlády sladilo Japonsko svou politiku s Evropskou unií, která si už loni vytkla cíl stát se uhlíkově neutrální do roku 2050.

Jeleny sika v japonské prefektuře Nara zabíjely plasty. Pomoc mají sáčky z rýžových otrub

Číst článek

„Odpověď na změny klimatu již nepředstavují omezení hospodářského růstu,“ řekl Suga. Učinil tak v projevu před parlamentem, jemuž poprvé předestřel své politické cíle od chvíle, co se minulý měsíc ujal funkce předsedy vlády.

‚Změna přinese velký růst‘

„Musíme změnit naše myšlení v tom smyslu, že přijetí rozhodných opatření proti změnám klimatu povede ke změnám ve struktuře průmyslu a ekonomiky, které přinesou velký růst,“ řekl.

Japonsko je pátým největším emitentem CO2. Dosud sice podniklo kroky ke zvýšení podílu obnovitelné energie ve svém energickém mixu, současně však plánuje uvést do provozu další uhelné elektrárny.

K dosažení nově stanoveného cíle budou podle Sugy klíčové nové solární elektrárny a zpětné zpracování vypouštěného oxidu uhličitého. Japonsko proto zintenzivní výzkum a vývoj v těchto oblastech.

Digitalizace a bilaterální vztahy

Prosazovat chce Suga také digitalizaci japonské společnosti, což deklaruje jako prioritu už od převzetí úřadu po dlouholetém premiérovi Šinzó Abem.

Z pralesa savanou do konce století. Nový výzkum odhaluje možnou budoucnost Amazonie

Číst článek

S ohledem na silné hospodářské vazby Japonska s obří ekonomikou sousední Číny Suga uvedl, že je zásadní udržovat stabilní bilaterální vztahy. Zároveň ale podotkl, že Tokio bude udržovat styky se „všemi zeměmi stejně smýšlejícími o svobodném a otevřeném indicko-tichomořském prostoru“.

Suga minulý týden uskutečnil svou první návštěvu Vietnamu a Indonésie, která byla součástí úsilí Japonska o posílení vztahů s klíčovými zeměmi v jihovýchodní Asii. Krok má čelit rostoucímu tlaku Pekingu, který si činí nároky na sporné ostrovy ve Východočínském moři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme