Japonský premiér: Země čelí nejhorší krizi od 2. světové války

Japonsko čelí nejhorší krizi od 2. světové války. V televizním rozhovoru to uvedl premiér Naoto Kan. Podle něj navíc zemi hrozí obří výpadek proudu. Japonci proto podle něj musí šetřit s energií. Japonská centrální banka už taky poskytla třinácti finančním institucím v severovýchodním Japonsku téměř 12 miliard korun. Chce tak zajistit, aby měly banky dostatek hotovosti k vyplácení vkladů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko se pomalu vzpamatovává z ničivého zemětřesení

Japonsko se pomalu vzpamatovává z ničivého zemětřesení | Zdroj: Reuters

Po možných přeživších pátrá v postižených oblastech na sto tisíc záchranářů. Podle jednoho z policejních úředníků ničivé zemětřesení a následná vlna tsunami mohla jen v prefektuře Mijagi zabít až 10 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Japonsku mluvil před půl jednou na Radiožurnálu ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý

V současnosti je potvrzeno na dva tisíce obětí zemětřesení a tsunami. Tamní Meteorologická agentura navíc údaje o síle zemětřesení zvýšila o dvě desetiny na 9 stupňů Richterovy škály. To znamená, že patří k nejsilnějším naměřeným živelním katastrofám na světě.

„Stále probíhají záchranné práce. Jsou místa, kam se zatím záchranáři nemohou dostat,“ uvádí ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý.

Potíže stále hlásí i jaderná elektrárna Fukušima. Z oblasti už úřady evakuovaly kolem 140tisíc tamních obyvatel. Radiace ale mohla zasáhnout na 190 lidí. Spojené státy potvrdily, že do země posílají 2 své jaderné experty. Podle Holého je reaktor údajně stabilizován.

„Všechny tři bloky elektrárny Fukušima mají zajištěn přívod elektrického proudu, což byla včera hlavní potíž. Zajistit energii pro čerpadla chladicích systémů. Situace se tak zlepšila. Nicméně trvají tam problémy se zajištěním kontinuálního chlazení aktivní zóny reaktoru. Tím pádem se musí čas od času přistupovat k odtlakování ochranné obálky,“ říká Dana Drábová, ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

„Radiace stoupla zejména poté, co na bloku 1 došlo k výbuchu vodíku. Stoupla na tisíci až desetitisícinásobek normálních hodnot. Zní to sice hrozně, ale ani tyto hodnoty nejsou nijak zvlášť velké a třeba v přírodě se s nimi můžeme běžně setkat. Hodnoty ukazují na to, že situace tam není příjemná, nicméně nikoho přímo neohrožují. To, že japonské úřady přistoupily k evakuaci obyvatel z dvacetikilometrového ochranného pásma je pro ochranu obyvatel zatím více než dostatečné,“ dodává Drábová.

Úřady uvádějí, že přívalová vlna totálně zničila nebo poškodila na 12 250 obytných domů a dalších budov. Milion domácností neměl pitnou vodu. Bez elektřiny bylo téměř 6 milionů domácností.

Lubica Bergmanová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme