Japonští vědci se snaží zachránit sondu řítící se k Marsu

Japonští odborníci bojují v těchto hodinách o záchranu sondy Nozomi, která se blíží k Marsu. Kvůli závadě, kterou zřejmě způsobil výbuch na Slunci, je ale velmi pravděpodobné, že první japonská mise k rudé planetě dopadne špatně. Japonsko by v tom případě muselo výzkum Marsu na dlouhou dobu vzdát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvzdálenější vesmír | Foto: NASA

Ironií osudu znamená název sondy Nozomi v japonštině "Naděje". Už od startu v roce 1998 ji ale provázela smůla - hned první rok se objevily problémy s palivem. Sonda ho při manévru, kterým měla upravit svou letovou dráhu, ztratila příliš mnoho a od té doby se musela k Marsu blížit v kruzích.

Tím se také její plánované přistání na rudé planetě posunulo o celé čtyři roky na letošek. Normálně by jí přitom cesta měla trvat pouhých šest měsíců.

"A loni v dubnu začaly další problémy: poškodila ji zřejmě velká sluneční erupce," dodává japonský astronom Šinzuke Abe, který je právě na stáži v Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Podle něho je dnešek opravdu rozhodující: "Jestliže je problém v komunikaci nebo závadě na některém z přístrojů, a pokud se to během dneška podaří vyřešit, sonda může pokračovat v cestě na oběžnou dráhu Marsu. Pokud ale budou odborníci neúspěšní, hrozí, že Nozomi mine Zemi a začne bez cíle na dlouhou dobu obíhat Slunce."

Co se skrývá v nitru Marsu? | Foto: msss.com

Úkolem japonské sondy měl být výzkum atmosféry a ionosféry Marsu, to, jak působí na sebe navzájem a také na sluneční vítr. Získané výsledky se měly porovnávat s tím, co zjistila už v 60. letech předešlá mise americké NASA. Nozomi proto nese 14 přístrojů, které poskytlo celkem pět zemí, včetně Spojených států a Kanady.

Japonský vesmírný program se v těchto dnech setkává s jedním zklamáním za druhým: před 10ti dny nevyšel start dvou špionážních družic, které měly dohlížet nad územím Severní Koreje a teď hrozí, že bude odloženo vyslání meteorologického satelitu plánované na únor příštího roku. Šinzuke Abe se ale na věc snaží dívat optimisticky: "Myslím, že díky těmto problémům získáme řadu zkušeností. Je to naše nová šance postoupit při výzkumu sluneční soustavy kupředu."

Připomeňme, že k Marsu se v současné chvíli blíží dva američtí pojízdní roboti Spirit a Opportunity, kteří mají na jeho povrchu přistát v lednu, a také evropský Mars Express. Přistání jejího britského modulu Beagle 2 je naplánováno na první svátek vánoční - tedy na 25. prosince.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme