Japonští vědci se snaží zachránit sondu řítící se k Marsu

Japonští odborníci bojují v těchto hodinách o záchranu sondy Nozomi, která se blíží k Marsu. Kvůli závadě, kterou zřejmě způsobil výbuch na Slunci, je ale velmi pravděpodobné, že první japonská mise k rudé planetě dopadne špatně. Japonsko by v tom případě muselo výzkum Marsu na dlouhou dobu vzdát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvzdálenější vesmír

Nejvzdálenější vesmír | Foto: NASA

Ironií osudu znamená název sondy Nozomi v japonštině "Naděje". Už od startu v roce 1998 ji ale provázela smůla - hned první rok se objevily problémy s palivem. Sonda ho při manévru, kterým měla upravit svou letovou dráhu, ztratila příliš mnoho a od té doby se musela k Marsu blížit v kruzích.

Tím se také její plánované přistání na rudé planetě posunulo o celé čtyři roky na letošek. Normálně by jí přitom cesta měla trvat pouhých šest měsíců.

"A loni v dubnu začaly další problémy: poškodila ji zřejmě velká sluneční erupce," dodává japonský astronom Šinzuke Abe, který je právě na stáži v Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Podle něho je dnešek opravdu rozhodující: "Jestliže je problém v komunikaci nebo závadě na některém z přístrojů, a pokud se to během dneška podaří vyřešit, sonda může pokračovat v cestě na oběžnou dráhu Marsu. Pokud ale budou odborníci neúspěšní, hrozí, že Nozomi mine Zemi a začne bez cíle na dlouhou dobu obíhat Slunce."

Co se skrývá v nitru Marsu? | Foto: msss.com

Úkolem japonské sondy měl být výzkum atmosféry a ionosféry Marsu, to, jak působí na sebe navzájem a také na sluneční vítr. Získané výsledky se měly porovnávat s tím, co zjistila už v 60. letech předešlá mise americké NASA. Nozomi proto nese 14 přístrojů, které poskytlo celkem pět zemí, včetně Spojených států a Kanady.

Japonský vesmírný program se v těchto dnech setkává s jedním zklamáním za druhým: před 10ti dny nevyšel start dvou špionážních družic, které měly dohlížet nad územím Severní Koreje a teď hrozí, že bude odloženo vyslání meteorologického satelitu plánované na únor příštího roku. Šinzuke Abe se ale na věc snaží dívat optimisticky: "Myslím, že díky těmto problémům získáme řadu zkušeností. Je to naše nová šance postoupit při výzkumu sluneční soustavy kupředu."

Připomeňme, že k Marsu se v současné chvíli blíží dva američtí pojízdní roboti Spirit a Opportunity, kteří mají na jeho povrchu přistát v lednu, a také evropský Mars Express. Přistání jejího britského modulu Beagle 2 je naplánováno na první svátek vánoční - tedy na 25. prosince.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme