Jihoafrický parlament zvolil nového prezidenta. Cyril Ramaphosa po rezignaci vystřídal Zumu

Do funkce prezidenta Jihoafrické republiky byl ve čtvrtek oficiálně uveden někdejší viceprezident a předseda vládní strany Africký národní kongres (ANC) Cyril Ramaphosa. Krátce předtím ho zvolil parlament, který rozhodoval o jediném kandidátovi. Ramaphosa nahradil Jacoba Zumu, který ve středu pod tlakem korupčních afér odstoupil.

Tento článek je více než rok starý.

Pretoria/Kapské město Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa

Nově zvolený prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa | Foto: Mike Hutchings | Zdroj: ČTK/AP

„Budu se velmi snažit, abych obyvatele Jihoafrické republiky nezklamal,“ uvedl Ramaphosa krátce po zvolení. Nový prezident zároveň zdůraznil, že se bude věnovat boji proti korupci.

Poslanci vládní strany ANC oslavovali Ramaphosovo zvolení tancem a zpěvem. Ramaphosa neměl protikandidáta, protože dvě opoziční strany se odmítly na volbě podílet, když neuspěly s požadavkem na rozpuštění zákonodárného sboru a vyhlášení předčasných voleb.

Jihoafrický prezident Zuma podlehl tlaku vládní strany a okamžitě rezignoval

Číst článek

Zuma ve středu rezignoval, když mu vlastní strana hrozila, že jej v parlamentu odvolá. Bývalého prezidenta provází řada korupčních skandálů. Ten nejvážnější se týká renovace jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny, další obvinění se týkají přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní. Zuma veškerá obviněná odmítá.

Někdejší odborářský předák a pozdější podnikatel Ramaphosa už v prosinci nahradil Zumu v čele ANC. Před zvolením slíbil očistit jméno strany a tvrdě bojovat proti korupci.

Ramaphosa je pátým prezidentem Jihoafrické republiky od konce rasistického režimu apartheidu v roce 1994. Očekává se, že v pátek přednese výroční poselství o stavu země, které bylo odloženo v důsledku jednání týkajících se Zumova odstoupení.

Elitní jednotky zasahovaly v rezidenci vlivné rodiny blízké jihoafrickému prezidentovi Zumovi

Číst článek

Zatímco Jihoafričané oslavovali Zumův odchod, jihoafrický rand k dolaru posílil a hlavní akciový index během dne přidal až pět procent hodnoty.

Hlavní opoziční strana Demokratické spojenectví (DA) oznámila, že bude s novým prezidentem spolupracovat, pokud bude respektovat zájmy občanů. Členové menší opoziční strany ale z parlamentu krátce před Ramaphosovým zvolením odešli s tím, že ANC se chová protiprávně. Vůdce strany Bojovníci za ekonomickou svobodu Julius Malema uvedl, že zákonodárci ANC porušili ústavu, jelikož nepostavili Zumu před spravedlnost.

Ramaphosu teď čeká úkol zlepšit situaci v ANS, která je sice nejsilnější stranou od konce apartheidu, ale jejíž popularita v posledních letech klesla kvůli obviněním z korupce. To se v regionálních volbách v roce 2016 projevilo na nejhorších výsledcích v historii strany. K rozhodnutí ANC, že Zuma musí odstoupit, přispěly podle agentury AP také obavy z toho, že by se vládní strana po příštích volbách musela dělit o moc v koalici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme