Navzdory nakažlivější mutaci dokázala JAR epidemii prudce srazit. ‚Záhadně‘ rychlý pokles vyvolává otázky

Zahlcené nemocnice, nedostatek lůžek i kyslíku pro covidové pacienty – tak v lednu vypadala situace v Jihoafrické republice, která ještě před dvěma měsíci evidovala na 20 tisíc nově odhalených případů nákazy za den. Kvůli výskytu nakažlivější varianty koronaviru se řada tamních nemocnic dostala na hranu kolapsu, nyní je ale realita jiná. Počet nakažených se zemi podařilo rapidně snížit, i když opatření nebyla tak tvrdá jako loni na jaře.

Johannesburg Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel z jihoafrického Johannesburgu přilepuje ceduli s nápisem "izolační místnost", kam mají být umístěni pozitivně otestovaní studenti (únor 2021)

Učitel z jihoafrického Johannesburgu přilepuje ceduli s nápisem "izolační místnost", kam mají být umístěni pozitivně otestovaní studenti (únor 2021) | Zdroj: Profimedia

V tíživé situaci se začátkem roku ocitla také nemocnice ve městě Vosloorus nedaleko Johannesburgu. Kvůli nedostatku kapacit musela pacienty léčit ve stanech postavených na parkovišti před vchodem do budovy, podobné řešení krizové situace ale zvolila i řada dalších zdravotnických zařízení v JAR.

Evropské země se snaží obrnit před mutacemi z Brazílie a JAR. Co o nakažlivějších variantách víme?

Číst článek

„Je to velmi bolestivá situace, protože abyste získali lůžko (pro nového pacienta), musí někdo zemřít,“ popisoval zdravotník z Vosloorusu v polovině ledna pro agenturu Reuters.

V tu dobu dosahovaly denní přírůstky pozitivně otestovaných svého vrcholu – počty potvrzených případů koronaviru se šplhaly i přes 20 tisíc za 24 hodin.

Prudký nárůst infekcí, který Jihoafrická republika sledovala už od začátku prosince, odborníci přičítali nově odhalené variantě koronaviru označované jako 501.V2. Jak později zjistili jihoafričtí vědci, nová varianta je v porovnání s původní verzí o 50 procent nakažlivější, v zemi proto rychle převládla a způsobila výrazné zvýšení počtu hospitalizovaných.

„Pak se stalo něco neočekávaného: případy covidu-19 začaly rychle klesat,“ popisuje americký list The Wall Street Journal zlom, ke kterému došlo ve druhé polovině ledna.

Namísto dalšího zhoršení či stagnace začaly denní přírůstky pozitivně testovaných poměrně rychle ubývat, v polovině února se tak dostaly na zhruba 2500 případů za den, a začátkem března dokonce na hodnotu kolem tisícovky.

Co stojí za tímto rychlým poklesem nových nákaz, přitom podle amerického deníku „zůstává záhadou“.

Restaurace zůstaly otevřené

The Wall Street Journal upozorňuje, že na rozdíl od řady evropských zemí, kterým se za pomoci přísných omezení podařilo během loňského roku srazit křivky prudce dolů, v Jihoafrické republice přísný lockdown zaveden nebyl.

Češi nesmí od pátku cestovat do Brazílie nebo Zanzibaru. Vláda se obává mutací koronaviru

Číst článek

Na přelomu roku, který se na jižní polokouli překrývá s letními prázdninami, nechaly jihoafrické úřady v nejvíce zasažených oblastech uzavřít pláže a zakázaly hromadné setkávání lidí či prodej alkoholu. Kromě toho se zpřísnil také zákaz nočního vycházení, který tak od konce prosince platil v čase od 21.00 do 6.00.

Až do 20.00 ale mohly zůstat otevřené restaurace, divadla nebo kasina. Zavřít nemusely ani obchody, hotely nebo tělocvičny, které jen musely omezit kapacitu návštěvníků. Opatření tak byla mnohem mírnější než loni na jaře, kdy Jihoafričané mohli vyjít ven v podstatě jen kvůli nákupu potravin nebo návštěvě lékaře.

Zpřísnění během druhé vlny epidemie vstoupilo v platnost až 29. prosince. V té době se už velká část obyvatel Jihoafrické republiky vydala z velkých měst za rodinami, aby s nimi mohla oslavit začátek nového roku, i díky tomu se pak koronavirus začal v populaci rychle šířit. Ve druhé polovině ledna ale přišel prudký pokles.

Jakou roli sehrála imunita?

Podle vědce z jihoafrického Národního institutu pro infekční nemoci (NICD) Jinala Bhimana lze prudké snížení nových případů vysvětlit tím, že část populace již získala po dřívějším prodělání covidu-19 imunitu, díky tomu se pak přenos viru ve společnosti výrazně ztížil. Jaké procento Jihoafričanů ale ve skutečnosti má protilátky, lze – stejně jako v případě ostatních zemí – jen těžko určit.

Zhruba 60milionová Jihoafrická republika od začátku pandemie eviduje kolem 1,5 milionu potvrzených nákaz, což odpovídá asi 2,5 procenta populace. Je ale jasné, že nakažených lidí bylo výrazně víc.

Jako noční můra. Agresivnější mutace a nedostatek opatření udělaly z Brazílie laboratoř pod širým nebem

Číst článek

Naznačuje to i zjištění Jihoamerické rady pro zdravotní výzkum, podle které země od prvního případu covidu z loňského května zaznamenala více než 145 tisíc „nadměrných úmrtí“, z nichž 85 až 95 procent odborníci připisují právě koronaviru. Podle oficiálních dat přitom na covid v JAR zemřelo něco přes 51 tisíc lidí.

Úroveň imunity v jihoafrické populaci zkoumala také lednová studie, která testovala protilátky u 4858 dárců krve. Z ní vyplývá, že ve dvou nejhůře zasažených provinciích prodělala covid více než polovina lidí ve věku 15 až 69 let. V ostatních částech země ale imunita bude pravděpodobně mnohem nižší, podotýká WSJ.

Nelze tedy hovořit o tom, že by JAR jako celek dosáhla „stádní imunity“. Odborníci ale upozorňují, že ke snížení covidových křivek výrazně přispívá už jen vytvoření protilátek u té části populace, kde nejčastěji dochází ke kontaktům s ostatními.

„Vysoce společenští lidé se nakazí mezi prvními a mezi nimi se virus šíří nejvíce,“ říká epidemiolog z NICD Harry Moultrie s tím, že pokud si dostatečný počet lidí v těchto společenských kruzích vybuduje imunitu, přenos se vyčerpá.

Třetí vlna na dosah

Podle WSJ tak případ Jihoafrické republiky vyvolává další otázky související s tím, jak se koronavirus vlastně chová a jakým způsobem jeho šíření ve společnosti probíhá.

Zanzibar jako ‚zamořený‘ ráj turistů. Ostrov bez restrikcí se stal hitem, teď je Čechům zapovězen

Číst článek

Samotnou JAR ale zajímá především to, zda a případně kdy přijde třetí vlna epidemie.

Budou případy znovu rychle přibývat podobně jako koncem loňského roku, kdy jihoafričtí vědci zachytili novou, nakažlivější variantu? Podle Juliet Pulliamové, která řídí tamní výzkumné centrum pro epidemiologické modely, to lze jen těžko odhadnout.

„Nemyslím si, že je možné s jistotou předpovědět, kdy – nebo dokonce jestli vůbec – bude v Jihoafrické republice třetí vlna,“ říká pro WSJ.

Po únorovém rozvolnění opatření, kdy se otevřely hranice a opět se povolily hromadné akce i prodej alkoholu, se ale na třetí vlnu zdravotníci v JAR začínají postupně připravovat už nyní. Očkování proti koronaviru, které odstartovalo v polovině února, je navíc v samotném počátku a odborníci varují, že během velikonočních svátků počty případů začnou znovu rychle narůstat.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme