Nepokoje v Jihoafrické republice si vyžádaly už 72 mrtvých, někteří byli ušlapáni v obchodech

Násilí a rabování, které začalo v pátek v Jihoafrické republice kvůli uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy, má už 72 obětí, píše agentura Reuters. Mnoho z obětí v provinciích Gauteng a KwaZulu-Natal zemřelo při tlačenicích, které provázely plenění obchodů s potravinami, alkoholem, oblečením a elektronikou, uvedli podle Reuters místní činitelé.

Pretoria (Jihoafrická republika) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci před vyrabovaným obchodem v Sowetu, předměstí jihoafrického Johannesburgu | Foto: Siphiwe Sibeko | Zdroj: Reuters

Prezident Cyril Ramaphosa označil současné násilnosti v JAR za jedny z nejhorších od těch, které předcházely konci apartheidu v 90. letech.

Jihoafrická vláda poslala do ulic vojáky, chce uklidnit nepokoje po uvěznění exprezidenta Zumy

Číst článek

Nepokoje se rozpoutaly koncem minulého týdne, kdy Zuma, který byl prezidentem v letech 2009 až 2018, nastoupil k výkonu patnácti měsíčního trestu vězení za pohrdání justicí, protože nespolupracoval při vyšetřování korupce spojované s jeho vládou.

Lidé začali blokovat silnice a zapalovat nákladní auta. Po celý víkend pak v Johannesburgu a okolí pokračovalo drancování, násilí a pálení a zpravodajové agentury AFP byli svědky násilností i v noci na úterý.

Agentura Reuters napsala, že rabující dav pokračoval ve vykrádání obchodů a házení kamení na policisty i v úterý. Rabování ve dvou provinciích se ale podle ní nerozšířilo do zbývajících sedmi, policie je tam však v pohotovosti.

Kriminální živly

Předseda vlády provincie Gauteng, kde se nachází Johannesburg, David Makhura, řekl, že situace „využily kriminální živly“. Dodal, že v Gautengu bylo zatčeno přes 400 lidí, ale situace zdaleka ještě není pod kontrolou.

„Rozumíme tomu, že nezaměstnaní nemají dostatek jídla. Rozumíme tomu, že pandemie situaci zhoršila,“ řekl. „Toto rabování ale poškozuje naše obchody. Poškozuje naší ekonomiku a naší komunitu. Ničí to všechno,“ dodal ve vysílání jihoafrické televize.

Televizní záběry vzápětí zachytily, jak se policie snaží uklidnit situaci v obchodním domě Ndofaya, kde v tlačenici, jež provázela rabování, přišlo o život deset lidí. V reportáži bylo slyšet několik výstřelů.

Makhura apeloval na lídry politických, náboženských a občanských organizací, aby vyzvali k ukončení rabování.

V Gautengu přišlo o život nejméně devatenáct lidí, z toho deset v obchodním domě v Sowetu, uvedl Makhura. Dalších nejméně 26 lidí zemřelo v Zumově domovské provincii KwaZulu-Natal. Mnozí z nich byli podle premiéra provincie Sihleho Zikalaly ušlapáni v obchodech.

Po uvěznění exprezidenta Zumy vypukly v Jihoafrické republice nepokoje. Policisté zatkli přes 60 lidí

Číst článek

Přes dva tisíce vojáků

Na pomoc policii bylo vysláno 2500 vojáků. Rabování to zatím zcela nezastavilo a zatýkání v částech Johannesburgu pokračuje, píše Reuters.

Zatčeno bylo od začátku nepokojů téměř 800 lidí a vláda ohlásila, že zpřísní epidemická opatření, protože násilnosti mohou urychlit šíření koronaviru.

Ministr odpovídající za policii generál Bheki Cele řekl, že policie se postará o to, aby se situace nezhoršovala. Monitoruje také sociální média a ty, kdo šíří lživé informace a vyzývají k občanské neposlušnosti. Poznamenal rovněž, že v některých oblastech mohou začít docházet zásoby základního zboží, pokud rabování nepřestane.

Ministryně obrany Nosiviwe Mapisaová-Nqakulaová řekla, že zatím není důvod kvůli násilnostem vyhlašovat výjimečný stav.

V JAR nyní přibývá denně kolem 20 000 nových případů koronaviru. Šedesátimilionová země je v Africe nejpostiženější, na komplikace covidu-19 tam zemřelo 64 500 lidí a od loňska se nakazilo 2,2 milionu občanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme