Největší nasazení armády od konce apartheidu. Jihoafrická vláda chce do ulic povolat 25 tisíc vojáků

Vláda Jihoafrické republiky plánuje do ulic nasadit 25 tisíc vojáků. Mají potlačit rabování a násilí, které se v zemi rozšířilo po uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Zapojení armády je podle BBC největší od konce apartheidu v 90. letech.

Pretoria (Aktualizováno: 19:04 15. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zadržují jednoho z protestujících. | Zdroj: Reuters

Důsledkem násilností už v Jihoafrické republice zemřelo nejméně 117 lidí a přes 2000 jich bylo zatčeno. Stovky obchodů a podniků byly navíc vyloupeny. Řada občanů si tak sama obstarává zbraně a vytváří hlídkové skupiny, které mají majetek obyvatel ochránit, píše BBC.

Jen za středu, kdy se počet povolaných vojáků zdvojnásobil na pět tisíc, úřady zaznamenaly více než 200 případů rabování a vandalismu.

Jihoafrická ministryně obrany Nosiviwe Mapisa-Nqakula proto požádala o nasazení 25 tisíc vojáků do dvou nejvíce postižených oblastí KwaZulu-Natal a Gauteng, kde leží i největší jihoafrické město Johannesburg.

Nebezpečné stavět

Tlak na vládu, aby do ulic povolala více vojenské síly, v posledních dnech sílil. Například provozovatelka řetězce zdravotnických center Dulcy Rakumakoe uvedla, že podnikatelé zničených obchodů ani nezačínají s opravami, protože si nejsou jistí, kdy násilí skončí. „Stále není bezpečné ani jít dovnitř a znovu stavět,“ sdělila BBC.

Nepokoje v Jihoafrické republice si vyžádaly už 72 mrtvých, někteří byli ušlapáni v obchodech

Číst článek

Protesty v zemi vypukly minulý týden poté, co Jacob Zuma nastoupil svůj 15měsíční trest ve vězení. Soud tam bývalého prezidenta, který stál v čele země mezi lety 2009 a 2018, poslal za pohrdání justicí, když se Zuma odmítal podílet na vyšetřování korupce spojované s jeho vládou.

Zumovi podporovatelé na jeho uvěznění reagovali agresivně a zablokovali hlavní silnice s požadavkem na Zumovo propuštění. Protesty se od té doby proměnily ve vlnu výtržností, která je v Jižní Africe nebývalá.

‚Válečná zóna‘

V reakci na požadavek prezidenta Cyrila Ramaphosy byli povolaní i armádní záložníci. Ramaphosa varoval, že po narušení dodávek mohou v některých částech země docházet zásoby základních potravin. Vláda proto už podniká kroky, které mají nedostatku zabránit.

Rozvrácení obchodování přichází podle BBC ve chvíli, kdy jihoafrická ekonomika bojuje s nezaměstnaností a opatřeními proti šíření koronaviru.

Jeden z obyvatel města Durban, Lauren Alexander, popsal situaci ve městě jako „válečnou zónu“. „Naše silnice jsou zablokované, spousta obchodů s jídlem je zavřená, což nás hodně děsí, protože musíme jídlo dávkovat.“

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme