Ruské obří bombardéry Tu-160 přistály v Jihoafrické republice v rámci ‚vzájemné vojenské spolupráce‘

Do Jihoafrické republiky ve středu poprvé přiletěly ruské strategické bombardéry. Podle zpravodaje agentury TASS dva bombardovací letouny Tu-160, schopné nést jaderné zbraně, přistály odpoledne na letecké základně Waterkloof nedaleko hlavního města JAR Pretorie. O tom, že tato letadla míří na jih afrického kontinentu, dříve informovalo ruské ministerstvo obrany.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský bombardér Tu-160 na vojenské přehlídce v Moskvě v roce 2013 | Foto: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Vitaly V. Kuzmin

Oba bombardéry jsou podle sdělení ministerstva součástí skupiny strojů ruských vzdušných a kosmických sil (VKS), která Jihoafrickou republiku navštěvuje v rámci dohody o vojenské spolupráci obou zemí uzavřené už v roce 1995 ministerstvy obrany. Tato návštěva má podle vyjádření Moskvy „přispět k rozvoji vzájemné vojenské spolupráce“.

Letoun Tu-160, západními experty nazývaný Blackjack, je největším vojenským letadlem na světě. Jeho přistání na základně Waterkloof je první nejen v této zemi, ale i na celém africkém kontinentě.

Podle informace poskytnuté ruským ministerstvem obrany agentuře TASS letka s bombardéry TU-160 letěla přes Kaspické a Arabské moře a nad Indickým oceánem. Vzdálenost přes 11 000 kilometrů urazila za více než 13 hodin. Palivo letouny doplňovaly za letu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme