JAR vyhlásila stav přírodní katastrofy. Kvůli suchu už vyschly dvě přehrady

V jihoafrické provincii Západní Kapsko byl v pondělí kvůli přetrvávajícím suchům vyhlášen stav přírodní katastrofy. Podle zpravodajského webu BBC panují v regionu, který zahrnuje Kapské Město, nejhorší sucha za posledních 113 let.

Kapské Město Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

OSN odhaduje, že dva roky trvající sucha na jihu Afriky spojená s klimatickým jevem El Niño už postihla kolem 40 milionů lidí. Dvě přehrady v Kapském městě podle oficiálních údajů téměř vyschly.

V důležitých místech, jako například u nemocnic, budou za účelem získávání podzemní vody vyhloubeny vrty. Úřady rovněž budou testovat odsolování mořské vody a pokusí se získat vodu ze zdroje ve Stolové hoře.

El Niňo se projevuje zeslabením studeného Peruánského proudu a souvisejícím oteplením oceánských vod. Někde má za následek vytrvalé sucho, zatímco v jiných oblastech naopak vysoké srážky. V letech 2010 a 2011 k důsledkům tohoto jevu patřily rozsáhlé povodně v Austrálii nebo také chladnější zima v Evropě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme