Jaroslavl se spojila ve smutku. Létání podle lidí bezpečnější nebude

Ruská Jaroslavl a celé Jaroslavská oblast drží třídenní smutek za tým hokejového klubu Lokomotiv, který zahynul při středeční letecké havárii. Tragická událost vykolejila město z rytmu. K prohlášením o zlepšení bezpečnosti ruské letecké dopravy jsou však lidé skeptičtí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Jaroslavli uctívají památku hokejistů u opuštěné arény | Zdroj: Reuters

„Nemám pro to, co se stalo, ani slov, cítím velký smutek,“ říká čtyřiadvacetiletý Ivan, jeden ze stovek lidí, kteří před stadion přišli.

„Hokej byl u nás ve městě vždy na prvním místě, s touhle katastrofou jsme přišli o část identity. Dnes sem nepřicházejí jen skalní fanoušci. Smutno je všem, celé město hráče znalo,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž moskevské zpravodajky Lenky Kabrhelové o smutku v Jaroslavli

Jeho kolega Alexej shrnuje emoce celého davu: „Je nám všem, jako bychom přišli o někoho blízkého.“

Dvacetiletý Andrej se neobává, že by hokej ve městě skončil. „Věříme tomu, že se tým znovu postaví na nohy a dojde až na vrchol tabulky, pro pohár KHL, a uctí tak památku těch hráčů, kteří s námi už nejsou,“ říká.

Vyšetřování havárie je v plném proudu. Příčiny neštěstí by se pozůstalí i ruská a zahraniční veřejnost měli dozvědět co nejrychleji, jak slíbil na stejném stadionu ve čtvrtek ruský prezident Dmitrij Medveděv během mezinárodního fóra o globální politice.

Medveděv připustil, že země má velké problémy s bezpečností letecké dopravy, zároveň však ohlásil, že situace by se měla dramaticky změnit. Letecké společnosti čeká rapidní zeštíhlení. Hlavním kritériem by měla být bezpečnost i za cenu toho, že chátrající letecký park, často poděděný ještě ze sovětských dob, nahradí stroje ze zahraničí.

Pietní setkání u hokejové arény v Jaroslavli | Foto: Reuters

Zázračnému a především rychlému zlepšení ale obyvatelé Jaroslavli příliš nevěří. Jak skepticky poznamenává student Andrej a jeho přátelé, prohlášení jsou jedna věc a změnit realitu v Rusku věc druhá.

„Podobná slova jsme slyšeli už v létě, když se potopila loď Bulgarie, a za pár týdnů se na všechny velkolepé sliby zapomnělo. Blíží se parlamentní i prezidentské volby a politici jsou ochotni dělat pro získání hlasů cokoli. Nejsmutnější ale je, že se musela stát taková tragédie, aby se o problémy vůbec někdo začal zajímat,“ dodává jeden ze studentů.

Havárii letounu JAK 42, který měl dopravit klub na zápas Kontinentální hokejové ligy do Minsku, přežili pouze dva lidé. Oba bojují v moskevské nemocnici o život. 43 dalších – hokejistů i členů posádky, katastrofu nepřežilo.

Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme