Šéf jedné z vládních stran je proti novele mediálního zákona. Polský premiér navrhl jeho odvolání

Polský premiér Mateusz Morawiecki požádal prezidenta Andrzeje Dudu, aby odvolal vicepremiéra Jaroslawa Gowina, šéfa koaliční strany Dohoda. Ten vzápětí před novináři podle Agence France-Presse avizoval odchod z vládní koalice, která je v Polsku u moci od listopadu 2015. Vedení Dohody o tom má rozhodnout ve středu. Očekává se, že prezident premiérově návrhu vyhoví, uvedla agentura Reuters.

Varšava (Aktualizováno: 21:34 10. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Opouštíme vládu se vztyčenou hlavou,“ prohlásil Gowin před novináři s tím, že jeho odvolání znamená konec koalice a že zemi možná čekají předčasné volby | Foto: Christian Spicker | Zdroj: Reuters

„Opouštíme vládu se vztyčenou hlavou,“ prohlásil Gowin před novináři s tím, že jeho odvolání znamená konec koalice a že zemi možná čekají předčasné volby.

Podle listu Gazeta Wyborcza připustil, že se o svém odvolání dozvěděl z médií. Agence France-Presse upozornila, že odchod Gowinovy strany z koalice ještě neznamená, že se vláda automaticky zhroutí. K tomu by bylo zapotřebí jí vyslovit nedůvěru.

„Nejsem přesvědčen, že kvůli tomu přijdeme o většinu. V koalici a zbytku parlamentu budeme mít lidi, kteří podpoří navržené blahodárné reformy,“ řekl vládní mluvčí Piotr Müller.

Záměr odstranit Gowina z kabinetu podle serveru Onet.pl nejspíše znamená, že hlavní vládní strana Právo a spravedlnosti (PiS) si zajistila dostatek hlasů, aby i bez Gowina měla většinu v Sejmu, dolní komoře parlamentu napsala Reuters.

Kaczyński oznámil zrušení disciplinární komory. Kvůli kontroverznímu orgánu vedlo Polsko spory s EU

Číst článek

Gowin se stavěl proti návrhu zákona, předloženého poslanci strany Právo a spravedlnost (PiS) zaměřeného proti zpravodajské televizi TVN 24, ve které má rozhodující vlastnický podíl americká společnost.

Právo a spravedlnost chce v novele zakotvit, že média v Polsku by směla patřit jen společnostem z Evropského hospodářského prostoru, Gowin navrhoval toto ustanovení rozšířit na Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, zahrnující rovněž Spojené státy.

Občanští aktivisté, opozice a nezávislá média svolaly na úterní večer demonstrace do téměř osmi desítek polských měst na obranu televize kritické vůči vládě. „Svobodná média, svobodní lidé,“ skandují demonstranti

Soudní evropský dvůr nepovažuje disciplinární režim polských soudců za nezávislý a nestranný

Číst článek

Předloha se má dostat na pořad středečního jednání poslanců, kteří by ji mohli schválit v druhém a možná i v konečném třetím čtení.

Vládní mluvčí Müller odvolání vicepremiéra odůvodnil Gowinovým laxním přístupem k vládnímu programu obrody země po pandemii, nazvanému Polský úděl, vůči kterému měla Dohoda dlouhé měsíce výhrady.

Gowin uvedl, že nesouhlasí se zvyšováním daním střední třídě, které má program zaplatit, za „nesmyslný“ pokládal také spor Varšavy s Evropskou unií o soudní reformu. Mluvčí nicméně upozornil, že Gowinovi ubylo loajálních poslanců od dob, kdy podepisoval koaliční dohodu

ČTK, Julia Pátá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme