Kaczyński jako řešení vládní krize. Předseda polského Práva a spravedlnosti má zasednout ve vládě

Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom ve čtvrtek informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných volbách.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslaw Kaczyński se stane předsedou bezpečnostního výboru Práva a spravedlnosti. | Foto: FW1F/Mark Potter | Zdroj: Reuters

Šéf poslaneckého klubu Práva a spravedlnosti a místopředseda dolní komory parlamentu Ryszard Terlecki upřesnil, že Jaroslaw Kaczyński se stane předsedou bezpečnostního výboru a jako vicepremiér bude mít na starosti dohled nad silovými resorty: nad ministerstvy obrany a vnitra i nad ministerstvem spravedlnosti, jehož šéf Zbigniew Ziobro vyvolal nejhlubší koaliční krizi od vzniku koalice před šesti lety. Ve vládě vznikne paradoxní situace, kdy předseda strany bude formálně podřízeným premiéra.

‚Kaczyński ztratil politickou kontrolu.‘ Polské koalici hrozí rozpad, Právo a spravedlnost zastavila jednání

Číst článek

Informaci o chystaném vstupu Kaczyńského do vlády agentura PAP přinesla krátce poté, co se ve středu večer předseda PiS sešel s šéfem další vládní strany Solidární Polsko a ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem. Podle polských médií mezi Kaczyńským a Ziobrem panuje značná rivalita. Solidární Polsko před časem odmítlo podpořit některé návrhy zákonů z dílny PiS.

Po středečním jednání Kaczyńského se Ziobrem vládní zdroj agentuře PAP řekl, že se koaliční jednání „posouvají správným směrem, nelze ale říct, že bychom už dosáhli dohody“. Zástupci PiS v uplynulých dnech nevylučovali ani menšinovou vládu či předčasné volby, pokud jednání zkrachují.

Aktuální napětí v polské koaliční vládě, jejímž členem je i další pravicové uskupení Dohoda Jaroslawa Gowina, podle agentury AP souvisí s bojem o moc. Vedoucí osobnosti vládních stran se prý totiž snaží posílit své pozice pro chvíli, kdy 71letý Kaczyński přestane být dominující silou politické pravice.

ČTK, mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme