Jaroslaw Kaczyński se chystá rezignovat na svůj post ve vládě. Chce být pouze předsedou PiS

Vlivný předseda polské konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se chystá na začátku roku 2022 rezignovat na svůj post ve vládě, informovala tisková agentura PAP s odkazem na své vlastní zdroje. Kaczyński zastává od podzimu minulého roku pozici vicepremiéra pro otázky národní bezpečnosti a také funkci předsedy bezpečnostního výboru.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Práva a spravedlnosti (PiS) Jarosław Kaczyński (v popředí) a premiér Mateusz Marowiecki po zveřejnění odhadů výsledků parlamentních voleb v Polsku | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Kaczyński podle informací PAP oznámil svůj záměr odejít z vlády na dnešním zasedání poslaneckého klubu PiS. Důvodem mají být jeho potíže skloubit povinnosti vicepremiéra s funkcí předsedy vládní strany, jíž by se chtěl věnovat více.

Polsko soudně zpochybnilo nadřazenost práva EU. Komise plánuje unijní právo hájit všemi prostředky

Číst článek

Média podle webu deníku Rzeczpospolita spekulují o brzkých změnách v polské vládě již několik týdnů. Podle neoficiálních zpráv má z vlády například odejít také Michal Dworczyk, šéf kanceláře premiéra Mateusze Morawieckého.

Podle polských médií má dvaasedmdesátiletý Kaczyński značný vliv na politiku Morawieckého vlády a někdy bývá označován za klíčového polského politika současnosti.

Jeho národně-konzervativní PiS si udržuje v průzkumech veřejného mínění náskok částečně díky štědrým sociálním programům, napsala agentura Reuters, její kritici ji však viní, že prohlubuje napětí mezi Polskem a Evropskou unií kvůli sporům o vládu práva, sexuální menšiny a svobodu tisku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme