Jaruzelski popírá spolupráci se sovětskou tajnou službou

Bývalý nejvyšší polský představitel Wojciech Jaruzelski popírá, že spolupracoval s ruskou vojenskou rozvědkou. Zprávu o dosud neznámé minulosti generála Jaruzelskeho včera přinesla polská soukromá televize TVN.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wojciech Jaruzelski

Wojciech Jaruzelski | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Podle televize TVN působil Jaruzelski za války a těsně po ní ve Vojenské zpravodajské službě, kterou řídila ruská armáda. Od roku 1946 měl být agentem ruské rozvědky. U jeho jména si ruská tajná policie poznamenala, že jde o spolehlivého člověka, který by se mohl stát agentem-rezidentem.

"Vědomě jsem nespolupracoval. Materiál, který se objevil, to nepotvrzuje. V té době jsem ale působil jako šéf rozvědky našeho pluku na Ukrajině a měl jsem kontakty s ilegálním odbojem. Hovořil jsem s mnoha lidmi a nemohu nic vyloučit, byla přece válka," na svou obranu Wojciech Jaruzelski.

Materiály získala televize TVN z Institutu národní paměti, který se stará o archivy komunistických tajných služeb. Historici upozorňují, že materiály nedokazují přímo jeho spolupráci, rychlý postup tehdejšího podplukovníka Jaruzelského na hodnost generála je ale podle nich krajně podezřelý.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme