Jaruzelski prý bude souzen za vyhlášení výjimečného stavu

V Polsku se znovu mluví o soudu s generálem Wojciechem Jaruzelskim. Poslední komunistický prezident země se zřejmě bude zodpovídat z vyhlášení výjimečného stavu v 80. letech. Napsal to dnešní polský deník Žycie Warszawy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wojciech Jaruzelski

Wojciech Jaruzelski | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

List se z neoficiálních zdrojů dozvěděl, že se prokurátoři z katovické pobočky Institutu národní paměti chystají generála Jaruzelského obvinit příští měsíc.

Konečné rozhodnutí ale padne až poté, co historici prozkoumají materiály Ústředního vojenského archivu. Chtějí vyvrátit Jaruzelského tvrzení, že vyhlášením výjimečného stavu v prosinci 1981 zabránil vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Polska. Pokud takové důkazy nenajdou, sestaví obvinění.

"Pravděpodobnost, že takové materiály nalezneme, se ale blíží nule. Dokumenty, které jsme dosud našli, nesvědčí o tom, že by Polsku hrozila vojenská intervence," uvedla hlavní vyšetřovatelka Institutu národní paměti v Katovicích Ewa Kojová.

Dvaaosmdesátiletý Jaruzelski, který nyní žije v ústranní ve svém varšavském domě, je v Polsku vnímán různě. Pro jedny je to válečný veterán, který hrdinně bojoval ve druhé světové válce, pro druhé symbol násilného potlačení demokratického hnutí a invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968.

Během roku a půl výjimečného stavu byly uvězněny tisíce členů opozičního odborového svazu Solidarita a odpor proti vyhlášení stanného práva stál život 11 lidí. Proti opozici bylo nasazeno 70.000 vojáků, 30.000 příslušníků státní bezpečnosti, 1750 tanků, 1400 obrněných transportérů. Do všech nejdůležitějších státních institucí a podniků byli nasazeni místo ředitelů vojenští komisaři.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme