Jásir Arafat dostane lhůtu k zadržení extremistů

Izrael dá palestinskému předákovi Jásiru Arafatovi dvanáctihodinou lhůtu k tomu, aby palestinské bezpečnostní orgány zatkly aktivisty militantních organizací. Podle izraelského rozhlasu o to požádal sám Arafat. Ten tvrdí, že kvůli izraelské blokádě palestinských území a izraelským vojenským zásahům nemůže podniknout příslušné kroky. Jeruzalémem ve středu otřásl další výbuch. Jedinou obětí sebevražedného pumového útoku ve středu města se stal sám atentátník, dalších osm lidí utrpělo naštěstí pouze lehká zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící trosky v Gaze | Foto: ČTK/AP

K výbuchu došlo krátce po půl šesté v pasáži hotelu Hilton na ulici Krále Davida, v blízkosti linie, která Jeruzalém od roku 1967 rozděluje na západní a východní část. Sebevrah zřejmě původně chtěl nálož odpálit uvnitř hotelu, kde tou dobou byli dva ministři izraelské vlády. K atentátu se přihlásila palestinská radikální organizace Islámský džihád.

K předčasnému výbuchu mohlo dojít vinou technické chyby, nebo kvůli obavám atentátníka z případného selhání, protože nedaleko místa exploze byla policejní hlídka. V hotelu Davidova pevnost byli v době atentátu izraelský ministr vnitřní bezpečnosti Uzi Landau a ministr pro náboženké záležitosti Ašir Ohana. Ve vedlejším hotelu pobýval americký emisar Anthony Zinni. Sám Zinni údajně explozi slyšel.

Uzi Landau uvedl, že Izrael by měl usilovat o zničení palestinské samosprávy, protože má teroristický charakter. Podle izraelské police je pro atentátníky dosud relativně snadné dostat se z automních území do východního Jeruzaléma, obývaného převážně Palestinci, a odtud do západního Jeruzaléma. Palestinský státní ministr Zijád abú Zijád akci odsoudil. Podle mluvčího izraelského premiéra Šarona budou v případě pokračujících palestinských atentátů pokračovat také izraelské odvetné útoky.

Americký prezident George Bush vyzval v noci na dnešek prezidenta palestinské samosprávy Jásira Arafata, aby postupoval důsledně při stíhání lidí odpovědných za atentáty proti Izraeli a aby je pohnal před spravedlnost. Bush opět podpořil izraelské akce, které jsou reakcí na víkendové sebevražedné útoky teroristů. Významný senátor Tom Lantos pak vyzval Bushe, aby přerušil vztahy s Arafatem a palestinskou samosprávou, pokud se Palestinci s teroristy nevypořádají.

V Jeruzalémě byl již v sobotu večer spáchán sebevražedný atentát, který si vyžádal dvanáct obětí, včetně dvou atentátníků, a 180 zraněných. O dvě hodiny později došlo v přístavním městě Haifa k dalšímu sebevražednému atentátu, při němž kromě pachatele zahynulo patnáct lidí. Dnešní atentát následuje po bezprecedentních represáliích izraelské armády na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy s cílem potlačit palestinský terorismus.

Izraelské zásahy proti palestinské autonomii budou podle izraelských představitelů pokračovat do té doby, dokud samospráva nepřijme příslušné kroky proti teroru a organizacím, které je provádí. Jak ale hlásí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, na palestinských územích tyto zásahy vyvolávají opačné reakce.

Palestinský ministr telekomunikací Imád Al Falúdží řekl, že údery izraelské armády mohou mít pozitivní dopad. Podle Falúdžího snad pomohou sblížit oficiální představitele samosprávy s hnutím Hamás a Islámským džihádem a dalšími palestinskými organizacemi. Falúdží je názorově blízký palestinským islámským organizacím.

Hlavní palestinská odbojová organizace Fatah označila izraelskou vládu za teroristickou skupinu. Zároveň prohlásila, že Palestinci mají právo bránit se proti izraelské okupaci. Radikální hnutí Hamas vyzvalo palestinského předáka Jásira Arafata, aby nepodléhal nátlaku Spojených států a přestal zatýkat ty, kdo se účastní boje proti Izraeli. Palestinská extrémistická hnutí tak reagují na odvetné útoky Izraele, které jsou odpovědí na víkendové atentáty, při kterých zahynuly na dvě desítky Izraelců.

Tajemník hnutí Fatáh prezidenta palestinské autonomie na západním břehu Jordánu Marván Bargutí řekl, že útoky směřují proti Fatahu, který je páteří Organizace pro osvobození Palestiny a palestinské samosprávy. Podle Bargutího, který patří k radikálnímu křídlu Fatahu a k vůdcům palestinského povstání, je nutné, aby Fatáh, Hamás a Islámský džihád sjednotily své síly v boji proti okupaci a izraelské agresi.

Palestinské bezpečnostní síly nařídily domácí vězení zakladateli hnutí Hamás šejkovi Achmedovi Jásinovi. Ten má zakázány veškeré kontakty s okolním světem a jeho dům hlídá palestinská policie.

Podle pozorovatelů má palestinská veřejnost obavy z dalších zásahů izraelské armády, ale zároveň podporuje pokračování palestinského povstání.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme