Je to diskriminace, tvrdí Rusko o vyřazení z tendru na Dukovany

Rozhodnutí českých orgánů vyřadit Rusko a Čínu z dostavby jaderné elektrárny Dukovany pokládá Moskva za diskriminační a zpolitizované. Ve čtvrtek to podle agentury TASS uvedl mluvčí ruské diplomacie Alexej Zajcev. Ruské ministerstvo zahraničí až dosud krok Prahy nekomentovalo, na rozdíl od čínské diplomacie. Ta ale své očekávání, že Česko rozhodnutí přehodnotí, vyjádřila až na dotaz ruské tiskové agentury TASS.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Český prezident Miloš Zeman 27. září podepsal zákon o přechodu Česka k nízkouhlíkové ekonomice, dříve schválený oběma komorami českého parlamentu. Z iniciativy pravicové a liberální opozice byla do zákona vložena ustanovení, která de facto diskriminují potenciální ruské a čínské účastníky projektu rozšíření české jaderné elektrárny Dukovany,“ řekl ruský mluvčí. Zákon podle něj různými mechanismy blokuje účast společností z Ruska a Číny v jaderných projektech na českém území.

Čína očekává, že Česko přehodnotí vyloučení jejích firem z dostavby Dukovan, informuje agentura TASS

Číst článek

„Je politováníhodné, že v Praze v rozporu s ekonomickou logikou a ke škodě českého byznysu v tomto oboru převládl takto zpolitizovaný přístup,“ poznamenal Zajcev. „Není tajemstvím, že tendru na rozšíření české jaderné elektrárny se chystala zúčastnit i ruská státní korporace Rosatom, která je nejen lídrem světové jaderné energetiky, ale také dlouhodobým a tradičním partnerem Česka, se kterým Rusko v této oblasti skutečně desítky let rozvíjelo velice plodnou spolupráci,“ dodal.

Mluvčí uvedl, že prezident Zeman přijetí zákona dříve nepodporoval a správně poukazoval na to, že snížení počtu účastníků tendru nevyhnutelně omezí konkurenci a povede ke zdražení projektu.

Čína před dvěma dny vyjádřila očekávání, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit ze soutěže na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany čínské firmy, jak uvedla na dotaz ruské agentury TASS mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Praha by se podle Pekingu měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu.

Prezident Zeman podepsal zákon, který vyloučil ruské a čínské firmy z dostavby Dukovan

Číst článek

Český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ale změnu postoje odmítl. „Česká republika nic přehodnocovat nebude, v tuto chvíli probíhá bezpečnostní posouzení všech potenciálních uchazečů a jsem rád, že jsme našli napříč politickým spektrem kompromis a naším cílem je v nejrychlejší možné době spustit tendr. V tuto chvíli nepřipadá v úvahu vůbec to, aby se cokoliv rozšiřovalo,“ řekl Havlíček Radiožurnálu.

Na české ministerstvo zahraničí se čínská strana v souvislosti s pondělním prezidentovým podpisem zákona oficiálně neobrátila, sdělila mluvčí Černínského paláce Eva Davidová.

V pondělí prezident Zeman podepsal takzvaný nízkouhlíkový zákon, který obsahuje bezpečnostní záruky. Zákon počítá s tím, že pro výstavbu nového bloku v Dukovanech bude možné využít pouze technologie od dodavatelů z těch států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto země nepatří. O tendr na výstavbu nových jaderných reaktorů dříve projevily zájem ruské i čínské firmy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme