Je jedno, jestli jste muslim nebo buddhista. Jste svázáni kulturou, říká o burkinách egyptský křesťan

Zatímco se na českých koupalištích a bazénech zvedl odpor vůči takzvaným burkinám, na zahraničních dovolených se s nimi Češi setkají běžně. Například v egyptské Hurghadě se ženy v hotelových bazénech koupou v muslimských plavkách bez omezení. Pravidla pro vstup do bazénů určuje jen materiál, ze kterého mají být plavky vyrobeny. Jak velkou část těla zakrývají, ale podstatné není.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Hurghada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fitness instruktorka Fatma Taha pózuje v burkinách v australské prodejně

Fitness instruktorka Fatma Taha pózuje v burkinách v australské prodejně | Zdroj: Profimedia

"Tyhle plavky jsou na trhu už několik let. Jsou moc pohodlné, na rozdíl od obyčejného oblečení se nelepí na tělo. Pro nás je to skvělé, protože zároveň odpovídají náboženským předpisům," říká paní Dína. S manželem Amrem jsou z Káhiry a tady ve čtyřhvězdičkovém resortu v Hurghadě jsou na dovolené.

Spor o burkiny: jde o emancipační vynález, říká dokumentaristka. Je to nátlak kultury, oponuje novinář

Číst článek

V hotelovém bazénu i na pláži jsou tu Evropanky v bikinách a Egypťanky v bikinách i v takzvaných burkinách, jako právě paní Dína. "Pro nás ženy přinesly tyhle plavky obrovskou změnu. Namísto abychom jen seděly na pláži a koukaly se na muže, jak se koupou, tak můžeme jít do vody, hrát si tam s dětmi."

Když mluvím o burkinách, ani Dína, která je má na sobě, ani její manžel Amr tomu slovu nerozumí. V životě ho neslyšeli. Burkiny je totiž obchodní značka jedné australské módní firmy, které s tímto typem plavek přišla. V Egyptě se jim ale říká prostě jen plavky, případně hidžábové plavky.

S běžným oblečením, jak se mnozí Evropané obávají, nemají nic společného. "Plavky jsou vyrobené pro plavání a použití ve vodě. Však také do bazénu vás v normálním oblečení nepustí, to byste bazén znečistili. Ale v těch plavkách vás normálně pustí," říká pan Amr a jeho žena Dína dodává, že s hidžábovými plavkami osobní čistota nesouvisí. "To je přece otázka osobní hygieny, je to individuální. Ale zrovna v naší víře hraje čistota velkou roli. Já jsem zvyklá se sprchovat jak před bazénem, tak po koupání."

„Já bych své ženě nikdy nedovolil jít se koupat v bikinách. Buď by si musela vzít dlouhé šortky, rukávy, nebo tyhle plavky přes celé tělo.“

Mark (křesťan z Horního Egypta)

V resortech v Hurghadě převažují evropští nad egyptskými rekreanty. Hotelům ale vstup do bazénu v burkinách nevadí. "Pokud jsou plavky z plavkoviny, tak jsou dovolené všechny typy. Nesmí být ale z jiných látek, jako je bavlna a podobně. Pokud je to odpovídající látka, může zakrývat klidně celé tělo," říká recepční Lotte. 

V nedalekém obchodě s plavkami prodává Mark. Má pochopitelně i takzvané burkiny. Mark má na krku velký kříž, je to totiž křesťan původem z Horního Egypta. "Já bych své ženě nikdy nedovolil jít se koupat v bikinách. Buď by si musela vzít dlouhé šortky, rukávy, nebo tyhle plavky přes celé tělo. Jasně že vlasy by si zakrývat nemusela, ale než v bikinách, to radši ať se nejde koupat vůbec," říká Mark a tvrdí, že oblékání do vody je v Egyptě otázka zvyků, ne náboženství. "Je to jedno, jestli jste muslim, křesťan nebo buddhista. Pokud jste původem z Horního Egypta, tak jste svázaní s tamní kulturou," říká mladý koptský prodavač.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme