Je jich 50 milionů a můžou rozhodnout. O přízeň Hispánců se uchází Obama i Romney

Týden před americkými prezidentskými volbami mají oba kandidáti stále vyrovnané šance. Alespoň to napovídají předvolební průzkumy. Komentátoři se shodují, že za dané situace můžou výsledek voleb rozhodnout menšiny. Americký prezident Barack Obama má podporu největší a nejrychleji rostoucí skupiny, tedy Hispánců. V klíčovém a nerozhodnutém státě Florida se na to ale spoléhat nemůže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osmá ulice v Malé Havaně zvaná Calle Ocho

Osmá ulice v Malé Havaně zvaná Calle Ocho | Foto: licence GNU Free Documentation License, Infrogmation

Osmé ulici v Miami na Floridě se říká Calle ocho, to proto, že je hlavní ulicí takzvané Malé Havany, kde se mluví převážně španělsky.

Je to místo, kam přicházeli z Kuby emigranti, kteří nechtěli žít v komunistickém státě Fidela Castra.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Malé Havaně na Floridě natáčel zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Pavel Polák

Na Floridě žije přibližně milion Kubánců, převážná většina z nich v Miami. V Calle ocho je kromě mnoha obchodů se španělskými nápisy i řada cafeterías, tedy kaváren.

Pod pultem vyrovnané tlusté doutníky, k objednání je silná sladká kubánská káva, která se popíjí v družném rozhovoru a takzvaně na stojáka u pultů.

Juan má na sobě malý slaměný klobouk, modrou košili s krátkým rukávem a v límci má zapíchnutý odznak - kubánskou a americkou vlajku. Z komunistické Kuby utekl před 50 lety a dosud je z něho cítit neodpustitelná křivda.

Pro Juana i další hosty této kavárny - a vlastně pro drtivou většinu Kubánců na Floridě - jsou demokraté v čele s Barackem Obamou socialisté. Prostě obyčejní levičáci, jak říká Jorge, sedmdesátník s pečlivě upraveným knírem.

Kubánci nemohou demokratům odpustit Zátoku sviní

A tak už po desítky let volí Juan, Jorge a další pánové konzervativní republikány. A letos žádnou výjimku dělat nebudou. Jejich konzervativní republikánské smýšlení má i další vysvětlení.

Eduardo Perez je dnes sedmdesátiletý muž. Když mu bylo 17, účastnil se nezdařené invaze kubánských emigrantů v Zátoce sviní, kterou řídila americká CIA. „Prostě nás tam nechali. Bez podpory. Spousta mých kamarádů tam zemřela,“ říká Eduardo.

Tenkrát byl prezidentem, a tudíž i vrchním velitelem J. F. Kennedy. Demokrat. Jemu a také jeho straně to mnoho kubánských emigrantů nedokáže odpustit.

I proto může v důležité Floridě počítat s jejich podporou konzervativní republikán Mitt Romney. A dost dobře možná mu právě jejich početné hlasy můžou dopomoct k těsnému vítězství.

Pavel Polák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme