Je nebezpečný, řekl soud o Choudarym. Radikální islámský duchovní dostal 5,5 roku vězení

Radikální islámský duchovní Anjem Choudary, kterého britský soud uznal vinným z vyzývání k podpoře organizace Islámský stát (IS), byl dnes v Londýně odsouzen na pět a půl roku vězení. Informovaly o tom světové agentury.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zatkli i radikálního klerika Anjema Choudaryho (na archivním snímku)

Policisté zatkli i radikálního klerika Anjema Choudaryho (na archivním snímku) | Zdroj: Reuters

Soudce podle zpravodaje BBC ve své řeči zdůraznil, že ačkoli neexistují žádné důkazy o tom, že by někdo jednal podle Choudaryho rad, nečiní to jeho jednání méně závažným. Choudary je vypočítavý, nebezpečný a neukázal žádnou lítost, dodal soudce.

Devětačtyřicetiletý britský rodák Choudary výzvy k podpoře IS zveřejňoval na serveru YouTube a uznal také chalífát, který IS vyhlásil na Blízkém východě.

Na duchovního dopadla ruka zákona až v roce 2014, kdy Choudary odpřisáhl věrnost tzv. Islámskému státu. Dlouhá léta se radikální duchovní zaštiťoval právem na svobodu vyjadřování.

Britští odborníci odhadují, že klerikovy veřejné projevy pomohly radikalizovat stovky lidí, včetně osob odsouzených později za závažné delikty související s terorismem. Muslimské organizace ve Spojeném království se od tohoto klerika dlouhodobě distancují.

Metropolitní policie shromažďovala materiály o Choudarym dlouhých dvacet let. Původně mu hrozil až desetiletý nepodmíněný trest.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme