Je spravedlivé, aby každý nesl odpovídající díl nákladů, řekl Mattis v centrále NATO

Severoatlantická aliance zůstává pro Spojené státy základním kamenem transatlantické vazby, prohlásil v centrále NATO v Bruselu nový americký ministr obrany James Mattis.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany James Mattis

Americký ministr obrany James Mattis | Zdroj: Reuters

Severoatlantická aliance je podle Mattise pro Spojené státy stále důležitá. Tvrdí ale, že je spravedlivým požadavkem, aby všichni, kdo mají užitek z nejlepšího systému obrany na světě, také nesli odpovídající podíl nutných nákladů.

„Neměli bychom nikdy zapomínat, že to je nakonec svoboda, kterou zde v NATO bráníme," poznamenal americký ministr.

Setkání Mattise s kolegy z ostatních členských států je první schůzkou představitele nové americké administrativy Donalda Trumpa se zástupci ostatních zemí aliance.

NATO je uprostřed transformace, řekl Mattis

Spojené státy už delší dobu žádají ostatní členské země, tedy především evropské spojence a Kanadu, o splnění slibu vydávat na obranu dvě procenta jejich hrubého domácího produktu.

'Vzteklý pes' Mattis varoval KLDR: Jaderný úder na USA nebo naše spojence povede ke zdrcující odvetě

Číst článek

Prezident Trump se dokonce zmínil o možnost, že vůči v této oblasti zaostávajícím státům by USA nemusely splnit své spojenecké závazky. Mattis ve středu ale připomněl jiná slova nového prezidenta o tom, že alianci silně podporuje.

„NATO je uprostřed transformace, vždy se přizpůsobuje bezpečnostním výzvám. To není nic nového, možná se zrychluje tempo změn," poznamenal nový šéf Pentagonu. Někdejší americký generál mezi lety 2007 a 2009 stál v čele aliančního velitelství pro transformaci.

Ačkoli podle Mattise události roku 2014 přinutily alianci vystřízlivět, nemá americký ministr obrany pochyby o tom, že NATO dokáže na měnící se okolnosti příslušným způsobem reagovat. „Dokázali jsme to v minulosti, jsem si tedy jist, že společně znovu dokážeme cílevědomě reagovat," řekl Mattis, aniž by se výslovně zmínil o tom, že v roce 2014 mimo jiné Rusko obsadilo Krym a vyhrotila se situace na východě Ukrajiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme