Je udržitelná blokáda Pásma Gazy?

Izrael se údajně chystá zmírnit embargo na dovoz některých potravin a nápojů do Pásma Gazy. Tamní úřady to potvrdily těsně před návštěvou palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse ve Washingtonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice v palestinské vesnici

Čerpací stanice v palestinské vesnici | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Palestinská samospráva v Ramalláhu tvrdí, že od příštího týdne by se tak mohly do Pásma Gazy dostat například i sušenky, bramborové lupínky, kandované ovoce, džusy nebo limonády. Zatím není jasné, jestli radikální hnutí Hamas, které Gazu ovládá, tyto dodávky z Izraele umožní.

Někdejší palestinský nezávislý prezidentský kandidát, lékař a mírový aktivista Mustafa Barghútí Rádiu Česko řekl, že 80 % obyvatel Pásma Gazy žije pod hranicí chudoby, s jedním dolarem na osobu a den.

„ Nechápu zákaz dovozu těstovin do Gazy. Proč je Izrael považuje za bezpečnostní hrozbu?“ ptal se v rozhovoru pro Rádio Česko Barghútí jen několik hodin před zprávami o možném zmírnění embarga.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je udržitelná blokáda Pásma Gazy? Hosty Martiny Maškové jsou mluvčí nevládní organizace Oxfam v Gaze Karela Schembri, bývalý palestinský prezidentský kandidát Mustafa Barghútí a ředitelka české pobočky Amnesty International Dáša Van Der Horst.

Pásmo Gazy patří k nejzalidněnějším oblastem světa. Žije tam 1,5 milionu lidí na ploše 360 čtverečních kilometrů.

Carl Schembri, mluvčí britské humanitární organizace OXFAM, v rozhovoru pro Rádiu Česko potvrdil, že se do Pásma Gazy zvenčí těžko dostávají mnohé potraviny, léky, i jiné běžné potřeby. Většinu jich Palestinci pašují z Egypta podzemními tunely.

„Za všechno musíte platit, pašerákům, ostraze i těm, kdo v tunelech pracují,“ popsal tamní zásobování Schembri.

Izrael blokádu Pásma Gazy zdůvodňuje obavami ze zbraní, které se tam pašují a z radikálního hnutí Hamas, které v oblasti vládne po volbách z ledna 2008. OXFAM a další nevládní organizace poukazují na stagnující ekonomiku, zemědělství a velkou nezaměstnanost, coby důsledky blokády.

I když je Pásmo Gazy přímořská oblast, dovážejí se tam ryby z Izraele nebo z Egypta.
„Izrael dovolil lovit ryby jen do vzdálenosti necelých pěti kilometrů od pobřeží,“ vysvětluje Schembri.

Mluvčí OXFAMU v Gaze Rádiu Česko také řekl, že nelze vinit celou místní populaci z toho, že volila Hamas, když polovina místních obyvatel v době voleb byli mladiství a děti.

Izrael říká, že zmírnění blokády Pásma Gazy nesouvisí s mezinárodní kritikou izraelského vojenského zásahu proti konvoji s humanitární pomocí a s propalestinskými aktivisty ze začátku června.

Mustafa Barghútí je ale toho názoru, že incident připomněl světu, co se v Pásmu Gazy děje a izraelská vláda už nemůže tuto oblast přehlížet.

Na lodě tehdy zaútočilo izraelské komando, nejméně devět jejich pasažérů zahynulo a desítky jich byly zraněny.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner poté řekl, že Evropská Unie by mohla hrát větší roli při zajišťování humanitárních dodávek do Pásma Gazy.

Podle Barghútího by mohli evropští pozorovatelé mohli kontrolovat lodě přijíždějící do Gazy, či egyptsko-palestinský hraniční přechod Rafah, který by byl plně průchozí.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme