Je v Egyptě bezpečně?

Egypt - země pyramid a faraónů. Návštěva v této zemi byla a možná i je pro mnohé z nás snem. A možná že někdo právě teď uvažuje o tom, že by dovolenou strávil právě v této zemi na pobřeží Rudého moře. Je ale v Egyptě pro turisty bezpečno? To je otázka pro našeho zpravodaje na Blízkém východě Jaromíra Janeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta do údolí králů | Foto: Vlastimil Hankus

Když se mluví o Egyptě, neptám se, jestli je tam úplně bezpečno, ale jestli je možné, aby bylo kdekoli na světě úplně bezpečno v době války proti terorismu. Kdykoliv jsem v Egyptě pobýval, vždy mě příjemně překvapilo, jak mnoho dělají egyptští policisté pro bezpečnost turistů.

Palestinský publicista Mohamed Al-Batal, který žije v Sýrii, pro Český rozhlas o turistickém ruchu v Egyptě řekl: "Tvoří druhý nejdůležitější zdroj příjmů Egypta, po příjmech z provozu Suezského kanálu. V celkovém objemu až třetí, jenže turistický ruch dokáže zaměstnat přímo i nepřímo tolik lidí, že je na druhém místě, a z pohledu lidí dokonce na prvním. A je to take brána Egypta pro spojení se světem. A kvůli tomu všemu vynakládá egyptská vláda všechno pro to, aby zajistila maximální pohodlí a také bezpečnost všem turistům."

Úsilí vlády je určitě velmi důležité, ale co Egypťané samotní? Jak se staví k turistickému ruchu? Podporují snahu vlády, anebo jdou proti ní?

"Existuje jeden bod, který stoprocentně spojuje vládu a obyvatele Egypta - je to práce, živobytí. Přestože v mnoha ohledech má hodně Egypťanů jiný názor než vláda, tady ji drtivá většina z nich podporuje. Nikdo na světě nemůže nikomu zaručit stoprocentní bezpečí. Ale i samotní obyvatelé Egypta se snaží pomoci tomu, aby jim nikdo nebral práci a přirozené spojení s vnějším světem."

Často si připomínám, kolikrát jsem byl u pyramid a sfingy v Gize a u Rudého moře. Vždy pracovně, ale zážitky jsou to velmi silné a navíc umocněné dojmem z Egypťanů, kteří jsou veselí, příjemní a pohostinní. A to už nemluvím o mnoha dalších krásách a atrakcích Egypta: o Luxoru, o údolí a deltě Nilu, o pobřeží Středozemního moře.

Nikdo dnes nemůže nikomu říct - tam a tam je stoprocentě bezpečno. Každý může hovořit jen za sebe. Jak jsem ale Egypťany poznal, věřím jim a do Egypta odjedu kdykoli mne tam přivede moje práce, a doufám, že brzy také na pořádnou dovolenou.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme