Je v Egyptě bezpečně?

Egypt - země pyramid a faraónů. Návštěva v této zemi byla a možná i je pro mnohé z nás snem. A možná že někdo právě teď uvažuje o tom, že by dovolenou strávil právě v této zemi na pobřeží Rudého moře. Je ale v Egyptě pro turisty bezpečno? To je otázka pro našeho zpravodaje na Blízkém východě Jaromíra Janeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta do údolí králů | Foto: Vlastimil Hankus

Když se mluví o Egyptě, neptám se, jestli je tam úplně bezpečno, ale jestli je možné, aby bylo kdekoli na světě úplně bezpečno v době války proti terorismu. Kdykoliv jsem v Egyptě pobýval, vždy mě příjemně překvapilo, jak mnoho dělají egyptští policisté pro bezpečnost turistů.

Palestinský publicista Mohamed Al-Batal, který žije v Sýrii, pro Český rozhlas o turistickém ruchu v Egyptě řekl: "Tvoří druhý nejdůležitější zdroj příjmů Egypta, po příjmech z provozu Suezského kanálu. V celkovém objemu až třetí, jenže turistický ruch dokáže zaměstnat přímo i nepřímo tolik lidí, že je na druhém místě, a z pohledu lidí dokonce na prvním. A je to take brána Egypta pro spojení se světem. A kvůli tomu všemu vynakládá egyptská vláda všechno pro to, aby zajistila maximální pohodlí a také bezpečnost všem turistům."

Úsilí vlády je určitě velmi důležité, ale co Egypťané samotní? Jak se staví k turistickému ruchu? Podporují snahu vlády, anebo jdou proti ní?

"Existuje jeden bod, který stoprocentně spojuje vládu a obyvatele Egypta - je to práce, živobytí. Přestože v mnoha ohledech má hodně Egypťanů jiný názor než vláda, tady ji drtivá většina z nich podporuje. Nikdo na světě nemůže nikomu zaručit stoprocentní bezpečí. Ale i samotní obyvatelé Egypta se snaží pomoci tomu, aby jim nikdo nebral práci a přirozené spojení s vnějším světem."

Často si připomínám, kolikrát jsem byl u pyramid a sfingy v Gize a u Rudého moře. Vždy pracovně, ale zážitky jsou to velmi silné a navíc umocněné dojmem z Egypťanů, kteří jsou veselí, příjemní a pohostinní. A to už nemluvím o mnoha dalších krásách a atrakcích Egypta: o Luxoru, o údolí a deltě Nilu, o pobřeží Středozemního moře.

Nikdo dnes nemůže nikomu říct - tam a tam je stoprocentě bezpečno. Každý může hovořit jen za sebe. Jak jsem ale Egypťany poznal, věřím jim a do Egypta odjedu kdykoli mne tam přivede moje práce, a doufám, že brzy také na pořádnou dovolenou.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme