Je Velikonoční neděle, křesťané oslavují Ježíšovo zmrtvýchvstání

Největší křesťanská slavnost roku, tedy Velikonoční neděle, je tu. Slaví se Ježíšovo zmrtvýchvstání. V noci se vrátily zvony z Říma a na Svatopetrském náměstí pronese papež poselství Urbi et orbi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve svatovítské katedrále vystoupili ochotníci a herci s lidovou pašijovou hrou - Ježíš je souzen Pilátem | Foto: Filip Jandourek

V chrámech hoří velikonoční svíce a po dlouhém půstu zase přichází hodování.

„Je to den radosti, Ježíšovo vzkříšení je objeveno lidmi a dochází k postupnému rozpoznání: ‚Ježíš měl pravdu‘,“ říká římskokatolický duchovní Karel Satoria.

Podle biblického evangelia přišli jako první v neděli brzy ráno k Jěžíšovu hrobu tři ženy, aby Kristovo tělo pomazaly vonnými mastmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Křesťané slaví Ježíšovo zmrtvýchvstání. Zvony se vrátily z Říma a faráři požehnají velikonoční pokrmy. Papež také pronese poselství Urbi et Orbi. Více Naděžda Hávová

Jenomže viděly, že od vchodu do hrobu je kámen odvalen a hrob je prázdný. Ježíš se později učedníkům i ženám nakonec jako vzkříšený ukázal a oni ho poznali.

Velikonoce jsou letos specifické také tím, že je Svatý rok milosrdenství a papež František tradičně ve Vatikánu pronese své poselství a požehnání.

„Urbi et orbi, Městu a světu, je výzva Svatého otce: Radujte se vnímejte, co se tuto noc stalo a žijte z toho,“ dodává Satoria.

Papež František se ve velikonočním poselství zastal imigrantů v Evropě

Číst článek

Křesťanům skončilo dlouhé období půstu, dnešní den tedy patří oslavám a dobrému jídlu. Historicky nejstarší jsou v Česku mazance a beránci.

Polské Velikonoce vyvrcholily procesími, podobně jako ve Španělsku

Číst článek

Velikonoce | Foto: Český rozhlas

Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme