Je vojenské cvičení přípravou války proti Iráku?

V oblasti perského Zálivu se kromě zbrojních inspektorů pohybovali také dva vysoce postavení představitelé amerického Kongresu - předseda zahraničního výboru Senátu Joseph Biden a člen tohoto výboru, republikánský senátor Chuck Hagel. Poté, co se na území Severního Iráku setkali s politickými zástupci Kurdů, kteří tuto oblasti kontrolují, zavítali senátoři do Kataru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Enterprise CVN-65

Právě tam dnes začíná vojenské cvičení, které má být zkouškou na válku s Irákem, z Washingtonu k tomu poznamenává zpravodaj Českého rozhlasu, že velitelsko štábní cvičení americké armády v Kataru má prověřit schopnost řízení operací z předsunutého centra. To bylo nedávno přemístěné ze střediska pro řízení blízkovýchodních operací z Floridy na katarskou vojenskou základnu As Sayliah.

Cvičení s názvem "Vnitřní pohled" má trvat sedm až deset dní a představuje jakousi počítačově simulovanou hru. V ní mají jednotlivá řídící centra prokázat schopnost reagovat na různé fiktivní bojové situace při zapojení tisíců hráčů v celém světě.

Katarská základna by mohla hrát klíčovou úlohu v ataku na Irák. Podle pozorovatelů je cvičení americké armády v Kataru zkouškou před takovým vojenským útokem na Irák. Podle generálního tajemníka Kofiho Annana ale není důvod k válce.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme