Juncker telefonoval s Johnsonem. Brexitová dohoda je nejlepší a jediná možná, zopakoval šéf komise

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve čtvrtek v telefonátu s novým britským premiérem Borisem Johnsonem zopakoval, že brexitová dohoda, kterou vyjednala Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová, je nejlepší a jediná možná. Na twitteru to uvedla mluvčí komise Mina Andreevová. Juncker podle ní rovněž Johnsonovi sdělil, že Brusel prozkoumá všechny případné britské návrhy, pokud budou v souladu s dohodou o rozluce.

Brusel (Aktualizováno: 21:04 25. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v telefonátu s Johnsonem zopakoval, že brexitová dohoda, kterou vyjednala Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová, je nejlepší a jediná možná | Foto: Geoffroy Van Der Hasselt | Zdroj: Reuters

Boris Johnson trval v telefonátu podle vládního mluvčího na tom, že dohoda o odchodu Británie z EU nemá ve stávající podobě šanci projít britským parlamentem. Musí z ní být odstraněna takzvaná irská pojistka, aby nenastal brexit bez dohody, uvedl Johnson.

Oba politici si podle ní vyměnili telefonní čísla a slíbili si, že zůstanou v kontaktu. Juncker podle Andreevové také připomněl, že Evropská unie je připravena na změny textu doprovodné politické deklarace definující, jak si Londýn a EU přejí uspořádat své vzájemné vztahy do budoucna.

Nový ministerský předseda ve čtvrtek při vystoupení v Dolní sněmovně prohlásil, že cestou k ratifikaci dohody o britském odchodu z Evropské unie je zrušení takzvané pojistky týkající se hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Britský parlament kvůli tomuto opatření brexitovou dohodu třikrát odmítl. Evropská komise hned poté v reakci zopakovala, že o změnách „rozvodové“ dohody už jednat nelze.

Rovněž hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier v dopise zástupcům 27 členských států podle BBC napsal, že Johnsonův požadavek na změnu brexitové dohody je nepřijatelný.

BoJo a JoJo: Boris Johnson si do kabinetu dosadil i mladšího bratra. Ten brexit od začátku nechtěl

Číst článek

Johnsonův čtvrteční parlamentní projev označil za „poměrně bojovný“. Evropská unie se podle něj musí připravit na brexit bez dohody, ačkoli to není scénář, který si přeje.

Předčasné volby?

Barnier zmínil také „mnoho silných reakcí“ na Johnsonův proslov a dodal, že unie „musí za těchto okolností pečlivě sledovat další politické a ekonomické reakce a vývoj ve Spojeném království“.

Britský deník The Guardian považuje Barnierova slova za znamení toho, že v unii roste přesvědčení o tom, že Británie míří k předčasným volbám.

Podle irského premiéra Lea Varadkara ale stále není jisté, zda se Johnson rozhodl pro brexit bez dohody. Tím, že mluví o zrušení takzvané irské pojistky, ale v podstatě k této variantě vyzývá, uvedl Varadkar podle agentury Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme