Jeden z blogů upozorňujících na situaci v Íránu vzniká i v Praze

Íránská vláda se znovu snaží omezit tok informací, zemi totiž už zítra čekají parlamentní volby. Zejména opozice využívala v minulých letech elektronické sociální sítě a blogy ke komunikaci, mobilizaci, ale také k šíření zpráv do světa. Bloggeři, kteří hodně vědí o íránské realitě a využívají své znalosti perštiny, přitom nepůsobí pouze v samotném Íránu nebo v emigrantských komunitách na Západě. Nejméně jeden zasvěcený blog o Íránu vzniká i v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z mnoha obyvatelek Teheránu, které už volby po potlačení opozice nezajímají, a proto nepůjdou hlasovat

Jedna z mnoha obyvatelek Teheránu, které už volby po potlačení opozice nezajímají, a proto nepůjdou hlasovat | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

„Na začátku, před pěti lety, když jsem s touto prací začala, ozývaly se velice kontroverzní hlasy. Ozývali se lidé, kteří třeba o Íránu ani moc nevěděli, ale obviňovali mě ze lživé propagandy ve prospěch Spojených států, které údajně mají s Íránem stejné cíle jako třeba s Irákem nebo s Afghánistánem, tedy napadnout a vyplenit. Ti lidé skutečně nevěřili tomu, co se tam může stát, třeba mučení politických vězňů nebo znásilňování. Takže byla skupina lidí velmi kritická vůči této práci, druhá strana mě velice oceňovala. To byli většinou lidé, kteří s Íránem měli nějaké osobní zkušenosti,“ říká bloggerka.

Tato žena patří ke stovkám lidí, kteří ve světě vedou blogy zaměřené na Írán. Kvůli své bezpečnosti si nepřeje zveřejnit jméno a chtěla také elektronicky pozměnit hlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček zjišťoval Zblízka informace o blogu zaměřeném na Írán, který vzniká v Praze

„Já se snažím psát v anonymitě, nicméně jednou se stalo, že mně někdo poslal anonymní mail nebo mi někdo volal na mobil, protože jsem jednou použila svůj mail na kontaktování jedné organizace. Je možné, že tam ty informace nějak pronikly. Rovněž se mi zdálo, že mě někdo sleduje v tramvaji, ale nějaká přímá konfrontace to nebyla,“ vysvětluje.

Pro Čechy má její blog i facebooková stránka Svoboda pro Írán tu výhodu, že autorka umí výborně persky i česky. Vystupuje pod trochu exotickou bloggerskou přezdívkou Ázádí eškeman. „V perštině ázádí znamená svoboda a eškeman znamená moje láska nebo moje milovaná,“ objasňuje.

Na globální scéně zaměřené na složitou íránskou problematiku je přitom Ázádí eškeman jenom kapkou v moři. Izraelská expertka na tento fenomén Liora Hendelman-Baavurová upozorňuje, že blogy mají velmi rozmanitou kvalitu.

„Jistý komentátor jednou napsal, že životnost blogu může být stejná jako délka života mouchy. V Íránu vznikají desítky i stovky tisíc blogů. Vliv a velkou čtenářskou obec ale mají pouze ty, které přežijí počáteční nadšení autorů a fungují dlouhé roky. Teprve tím si získávají respekt a sledují je také zahraniční média,“ říká.

Do íránského parlamentu kandidují pouze vládnoucí konzervativci a nezávislí - stoupenci opozice volby bojkotují, nebo byli předem vyřazeni | Foto: Břetislav Tureček

Doktorka Hendelman-Baavurová připomíná, že kromě zcela důvěryhodných blogů popisujících víceméně věrně íránskou realitu existují i ty, které mají úplně jiný účel.

„Existují i falešné blogy využívané k manipulování veřejnosti. Při nepokojích po íránských volbách před třemi lety íránský bezpečnostní aparát zakládal falešné stránky, aby přilákal odpůrce režimu, a pak je mohl snáze vypátrat. Blogy zaměřené na Írán pochopitelně mohou ke svým akcím využívat i západní tajné služby,“ dodává.

Izraelka Hendelman-Baavurová zdůrazňuje, že Írán je velmi rozmanitý a že Západ má o této zemi často úplně scestné představy. Také pražská bloggerka Ázádí eškeman připouští, že prodrat se džunglí faktů a propagandy někdy vyžaduje nemalé úsilí.

„Já se snažím dívat se na ty věci z takového neutrálního pohledu. Sice mám k Íránu velice blízký a intimní vztah, na druhé straně když se člověk snaží o nějakou vědeckou nebo aspoň seriózní reportérskou práci, měl by se naučit se od toho distancovat. Když třeba někoho popraví nebo přijdou nějaké strašné zprávy, určitě to člověka dojímá. Nicméně naučit se filtrovat mezi tím, co jsou ověřené informace a co zkreslené nebo zmanipulované informace – chce to zkušenost rozlišit a zhodnotit je tak, jaký mají skutečný dopad,“ uzavírá.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme