Jeden z nejhledanějších nacistických zločinců míří k soudu

V Budapešti dnes začíná soud s Sándorem Képírem. Centrum Simona Wiesenthala ho registrovalo jako jednoho z deseti nejhledanějších nacistických zločinců. Vypátrán byl až v roce 2006 v maďarském hlavním městě. Úřady ho viní ze smrti stovek Židů během maďarské okupace Nového Sadu v roce 1942. Képíróvi je 97 let, jeho právník všechna obvinění odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní vchod do budapešťského Východního nádraží známého jako Keleti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Jakýmsi předkolem procesu, který začíná na budapešťském soudu, byl soudní spor, v jehož rámci Sándor Képíró zažaloval za pomluvu šéfa Wiesenthalova střediska, hlavního lovce nacistů Efraima Zuroffa. Právě toto pondělí padl verdikt prvního stupně, podle něhož Képíró prohrál, neboť není pomlouváním Zuroffovo tvrzení, že bývalý maďarský četník je válečný zločinec.

Képírův advokát Zsolt Zétényi pro Český rozhlas uvedl, že „to bylo zaujaté a velmi špatné rozhodnutí, protože konstatuje, že možná Képíró není vinný, ale ani pomlouvač není vinný. Takové přece neexistuje“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Greegora Martina Papuscka o soudu s nacistickým zločincem Sándorem Képírem v Ranním Radiožurnálu .mp3

To bylo předkolo Dnes je na řadě už konkrétní obvinění z válečných zločinů na adresu Képíra, kterého Wiesenthalovo středisko v Jeruzalémě dlouhé roky hledalo jako jednoho z posledních ještě žijících pachatelů nacistických zvěrstev.

Žaloba nyní tvrdí, že v době razie ve městě Novi Sad, které opětovně obsadila vojska horthyovského Maďarska v lednu roku 1942, se kapitán Képíró jako velitel četnické jednotky přímo zúčastnil popravy šesti nevinných civilistů a likvidace třiceti zajatců. Měli je zastřelit a hodit do Dunaje.

Věk obviněného – 97 let – nehraje roli při zvažování kroků soudu, přinejmenším ne v tom smyslu, že jedná rychle. Vždyť od únorového předložení obžaloby po začátek soudního procesu neuplynuly ani tři měsíce.

„Přinejmenším vyjde najevo, že tato obvinění jsou neudržitelná,“ říká opět advokát Zétényi s tím, že „důkazový materiál je nedostatečný a nevhodný, nemluvíc o tom, že Sándor Képíró je nevinný“. On osobně věří, že pokud to Képíró vydrží fyzicky, bude to pro něj mít příznivý konec.

Postava známého advokáta

Je užitečné říci i několik slov o advokátu Zsoltovi Zétényim. Naposledy byl kandidátem extrémně radikální pravice na post člena Ústavního soudu.

Známým se stal na začátku 90. let, kdy byl autorem poměrně přísného zákona o možnosti potrestat i zločiny komunistického režimu. Tento zákon sice parlament roku 1991 přijal, ale Ústavní soud tuto normu anuloval. Zétényi si na to dodnes stěžuje.

„Je paradoxní, že po válce padly mimořádně přísné tresty v Maďarsku za zločiny proti lidskosti, ale komunistické zločince v Maďarsku nepotrestají, ne jako v Čechách, kde pro to existuje alespoň principiální možnost,“ řekl advokát Zsolt Zétényi.

Gregor Martin Papucsek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme