Jeden z nejmladších vězňů z Guantánama zažaluje Spojené státy

"Chceme odškodnění", říká právník jednoho z nejmladších vězňů z Guantanáma. Muhammad Džavád byl z americké vojenské věznice propuštěný před několika dny. Nyní je s rodinou v Kábulu a jeho právník bude od Spojených států žádat kompenzaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guantánamo | Foto: US Department of Defense

Muhammad Džavád byl zadržený v roce 2002. Údajně hodil granát na americký vojenský džíp a dva vojáky zranil. Po 7 letech na Guantánamu ho po několika právních peripetiích americké úřady v tomto týdnu propustily.

Soudkyně uvedla, že je duševně zaostalý a jeho mentální věk odpovídá 6 a půl letému dítěti. Džavádův právník teď oznámil, že rodina bude po americké vládě žádat odškodnění, aby mohl dohnat vzdělání a začlenit se do společnosti. O jakou částku by mělo jít ale nezmínil.

O datu Džavádova narození neexistují záznamy, podle příbuzných mu v době zadržení bylo 12 let a dnes je mu tedy asi 19. Americké úřady ale mají za to, že je asi o pět let starší.

Přečtěte si také:
Plán na zavření věznice Guantánamo se komplikuje
USA a EU se shodly na podmínkách předávání vězňů z Guantánama
V New Yorku stanul před soudem první vězeň z Guantánama
Obama neočekává vyřešení Guantánama v příštích měsících
Evropská unie se dohodla na výměně informací o vězních z Guantánama
Ministři vnitra EU se dohodli na postupu při přijímání vězňů z Guantánama

Vít Pohanka, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme