'Náš krásný malý chlapeček odešel.' Charlie Gard po boji s nemocí zemřel

Jedenáctiměsíční britský chlapec Charlie Gard v pátek zemřel. Informovala o tom BBC s odkazem na mluvčí rodiny. Hoch trpěl syndromem mitochondriálního vyčerpání. Příští týden by oslavil první narozeniny.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charlie Gard trpí nevyléčitelným syndromem mitochondriálního vyčerpání. Bez pomoci lékařů nemůže dýchat ani se hýbat, navíc nevidí a neslyší | Zdroj: ČTK

Smrtelně nemocný britský chlapec Charlie Gard byl v pátek odpojen od přístrojů, které ho udržovaly při životě. „Náš krásný malý chlapeček odešel. Jsme na tebe pyšní, Charlie,“ uvedli rodiče malého chlapce, který by 4. srpna oslavil své první narozeniny.

Jedenáctiměsíční Charlie tpěl syndromem mitochondriálního vyčerpání, což se projevovalo postupným ochabováním svalstva a poškozením mozku.

Případ vyvolal hluboké pohnutí nejen ve Velké Británii, ale i v zahraničí. Podporu mu v jeho boji o život před časem vyjádřili například papež František nebo americký prezident Donald Trump.

Spor o experimentální léčbu

Jeho rodiče Connie Yatesová a Chris Gard se měsíce snažili přesvědčit londýnskou nemocnici Great Ormond Street, aby kvůli experimentální léčbě umožnila přesun dítěte do Spojených států.

Rodiče Charlieho Garda | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Lékaři byli proti. Podle nich by tato léčba rozhodně nebyla úspěšná a pouze by prodloužila chlapcovo utrpení. Britské soudy a Evropský soud pro lidská práva jim daly za pravdu s tím, že je možné dítě odpojit od přístrojů.

Klinika ale nakonec počátkem července uvedla, že chlapce neodpojí a přezkoumá další léčebné postupy. Rodiče ale následně oznámily, že podle testů vykazuje chlapcovo tělo již nezvratná poškození.

„Pro Charlieho je již pozdě, už není čas. Nastala nezvratná svalová poškození, takže léčba už nemůže být úspěšná," řekl před časem právník rodičů Grant Armstrong. „Charlie na léčbu trpělivě čekal. Ale kvůli průtahům se cesta k této možnosti uzavřela," dodal.

Zemřel v hospici

Spor mezi rodiči a nemocnicí v posledních dnech vrcholil u britského vrchního soudu. Matka a otec nejprve žádali, aby chlapec mohl zemřít doma. Podle nemocnice to ale nebylo proveditelné.

Rodiče tedy nakonec souhlasili, že chlapec zemře v hospici. Chtěli s ním ale strávit ještě týden, protože Charlie brzy oslaví první narozeniny. Chlapci by ale žádný hospic nedokázal poskytnout potřebnou péči. Soudce Nicholas Francis nakonec rozhodl, že hoch bude převezen do hospicu, kde ho vzápětí odpojí od přístrojů.

Rodiče Connie Yatesová a Chris Gard se synem Charliem | Zdroj: ČTK/AP

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme