První dialog mezi Čínou a USA po inauguraci Bidena skončil. I přes společné zájmy neshody trvají

Na Aljašce v pátek skončilo první osobní jednání představitelů Spojených států a Číny od lednové inaugurace amerického prezidenta Joea Bidena. Šéf americké diplomacie Antony Blinken po rozhovorech prohlásil, že diskuze byly velice upřímné a že se zájmy obou velmocí v některých otázkách shodují. Jang Ťie-čch' z vedení čínské komunistické strany schůzku označil za upřímnou a prospěšnou, poznamenal však, že neshody v některých tématech přetrvávají.

Anchorage Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velmoci sdílejí některé zájmy, neshody v mnoha věcech však přetrvávají

Velmoci sdílejí některé zájmy, neshody v mnoha věcech však přetrvávají | Foto: Frederic J. Brown | Zdroj: Reuters

Blinken a Jang Ťie-čch' se hned na úvod dvoudenního setkání pustili do vzájemné kritiky zahraniční politiky. Tradiční úvodní ceremoniál za přítomnosti novinářů ve čtvrtek večer trval déle než hodinu a zahrnoval „velmi veřejné slovní přestřelky“, shrnul deník The New York Times. Blinken obvinil Čínu z autoritářství, zatímco Jang označil postoj Washingtonu za pokrytectví.

Vývoj se vzhledem k napjatému stavu americko-čínských vztahů dal očekávat. Peking v pátek v reakci na začátek dvoudenního setkání hovořil o večeru s velkou mírou konfrontace, uvedla agentura Reuters. Americká strana už předtím obvinila Číňany z teatrálního vystupování a z porušení protokolu kvůli čínskému nedodržení dvouminutového limitu pro úvodní projevy.

„Čekali jsme, že povedeme těžké a přímé rozhovory ohledně řady témat, a to je přesně to, co se stalo,“ komentoval jednání Bidenův bezpečnostní poradce Jake Sullivan.

„Během těchto dlouhých hodin jsme měli možnost se velice upřímně bavit o širokém okruhu témat,“ řekl Blinken. „Ohledně Íránu, Severní Koreje, Afghánistánu a klimatu se naše zájmy protínají,“ dodal.

Jang Ťie-čch' označil jednání za upřímná, konstruktivní a prospěšná. „Ale samozřejmě přetrvávají určité neshody,“ poznamenal podle čínské státní televize CGTN. Dodal, že by se obě strany strany měly držet bezkonfliktní politiky, „která by nás měla vést po stabilní a zdravé cestě vpřed“.

Střelba v Atlantě otřásla asijskou komunitou v USA. Útočník čin vysvětlil problémy se závislostí na sexu

Číst článek

Podle šéfa čínské diplomacie Wanga I, který se rozhovorů rovněž zúčastnil, dala Čína jasně najevo, že by Washington neměl podceňovat odhodlání Pekingu bránit svou suverenitu.

Americký ministr zahraničí do Anchorage dorazil po návštěvě Japonska a Jižní Koreje, kde byl vztah mezi dvěma největšími světovými ekonomikami jedním z hlavních témat.

Nejistý začátek jednání

Řada pozorovatelů se obávala, že by rozhovory mohly ztroskotat hned v úvodu. Blinken na začátku před novináři řekl, že Spojené státy hodlají se svými spojenci vzdorovat sílícímu čínskému autoritářství a asertivitě na domácí půdě i v zahraniční. Jang vzápětí americký přístup označil za „povýšený“ a kritiku Pekingu za pokryteckou.

„Budeme... jednat o našich hlubokých obavách z jednání Číny, včetně Sin-ťiangu, Hongkongu, Tchaj-wanu, kybernetických útoků proti USA a ekonomického nátlaku vůči našim spojencům,“ řekl Blinken v úvodním komentáři. „Každý z těchto kroků ohrožuje řád založený na pravidlech, která udržují globální stabilitu,“ dodal.

Biden zatím nepřijal Putinovu výzvu. Setká se s ním, až nastane vhodný čas, vzkázal Bílý dům

Číst článek

Jang reagoval 15minutovým projevem v čínštině, v němž USA obvinil ze špatného zacházení s menšinami a zkritizoval americkou zahraniční a obchodní politiku. Mimo jiné poznamenal, že USA pod záminkou národní bezpečnosti „brání běžným obchodním výměnám a podněcují některé země k útokům na Čínu“. Dodal, že Spojené státy nemohou a v minulosti nemohly k Číně promlouvat z pozice síly.

Většinou úvodní výměny před podobnými diplomatickými jednáními trvají jen několik minut. Tentokrát ale obě strany nechtěly té druhé dopřát poslední slovo a opakovaně vyžadovaly přítomnost novinářů pro další reakci.

„Jsem na ministra zahraničí velice hrdý,“ řekl o Blinkenovi Biden novinářům ještě před koncem jednání ohledně úvodní diplomatické přestřelky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme