Jednání EU o klimatických změnách skončilo krachem

Evropa se nedokáže domluvit na boji proti klimatickým změnám. Dnešní jednání ministrů financí členských států v Lucemburků zkrachovala. Jednotlivé státy Unie mají různé představy o tom, kolik peněz je nutné na tato opatření vynaložit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatické změny (Ilustrační foto) | Foto: NASA

Nové členské země Unie v čele s Polskem tvrdily, že míň prosperující země střední a východní Evropy by měly platit výrazně menší sumy, než západní státy. Takový postoj podpořilo i Česko. Potvrdila to velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko se ale neobává, že by dohoda nebyla možná. "Myslím si, že před sebou máme Evropskou radu a že zájem na tom, aby se našlo řešení převáží nad komplikací. Určitě to není dobrá zpráva," řekl Miko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska, Ladislav Miko a Jan Pretel mluvili o jednání EU o klimatu.

Nahraje to ,klimaskeptikům'

O podmínkách boje s klimatickými změnami teď budou muset na konci října jednat přímo lídři členských zemí Unie. Sedmadvacítku ale tlačí čas: světová konference o zabránění změnám klimatu se bude konat už na začátku prosince v dánské Kodani.

Klimatolog Jan Pretel pro Radiožurnál připomněl, že jednání už se táhnou delší dobu.

"Světová veřejnost se domluvila v Bali před dvěma lety a utvrdila svět v tom, že se skutečně do roku 2009 dohodne. A nejednou dohoda není. Myslím si, že by to mohlo do značné míry nahrávat klimaskeptikům. To znamená lidem, kteří vůbec pochybují o tom, že je něco pro změnu klimatu potřeba dělat," řekl Pretel.

Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme