Jednání ministrů financí v Lucemburku poznamenal spor Česka s dalšími zeměmi. Skončilo bez dohody

Česká republika se podílela na zablokování dnešního jednání ministrů financí Evropské unie o dvou významných opatřeních u daně z přidané hodnoty. Někteří účastníci odmítli podpořit návrh na přenesení daňové povinnosti u DPH, který Česko v unii dlouhodobě prosazuje. Ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO na oplátku nepodpořil možnost snížit DPH u elektronických publikací. Ke schválení obou norem je přitom nutná jednomyslnost. O jejich osudu se bude dál jednat.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr financí Ivan Pilný | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Problémy v elektronických knihách jsou skutečné. Je to otázka nejen sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty, ale jsou to také věci kolem autorských práv," odmítl Pilný, že by český postup byl jen odplatou za odpor kolegů proti návrhu na přenášení plateb DPH z poskytovatelů služeb na odběratele. Toto opatření proti podvodům s daní bude Česko podle ministra prosazovat i na dalších jednáních.

Návrh komise na tzv. reverse charge je nepoužitelný, tvrdí Babiš. Je podle něj ale dobré, že vznikl

Číst článek

Podle ministra financí předsednické Malty Edwarda Scicluny závisí vyřešení tohoto sporu čistě na politické vůli. Věří, že se na obou stranách najde.

Projekt přenosu daňové povinnosti zvaný reverse charge prosazoval především Pilného předchůdce Andrej Babiš z hnutí ANO. Má pomoci omezit tzv. karuselové podvody s DPH. Podle Evropské komise přichází unie při výběru této daně ročně o 160 miliard eur.

Elektronické publikace v současnosti podléhají dani v minimální výši 15 procent. Návrh dává členských státům možnost ji snížit jako u papírových publikací.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme