VIDEO: Na tajné unijní jednání se přihlásil nezvaný novinář. Heslo ‚získal‘ z twitteru ministryně obrany

Diskuzi ohledně toho, jak dobře jsou zabezpečená jednání představitelů Evropské unie, se podařilo v pátek rozpoutat redaktorovi nizozemské RTL Nieuws Danielu Verlaanovi. Ten využil nepozornosti, které se dopustila ministryně obrany Ank Bijleveld a na chvíli se naboural do soukromé videokonference jejích evropských protějšků. Stačilo mu k tomu pouze uhodnout poslední ze šesti čísel přihlašovacího kódu na fotografii z twitteru.

Hilversum (Nizozemsko) (Aktualizováno: 9:14 22. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle záznamu, který na sociální síti publikoval šéf unijní pobočky Transparency International Michiel van Hulten, začal viditelně překvapený novinář na ministry mávat, když si uvědomil, že byl do jejich schůze vpuštěn.

„Víte, že jste vlezl do tajné schůze?“ zeptal se ho pak vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell. „Víte, že jde o trestný čin? Měl byste se rychle odhlásit, než přijede policie.“

Verlaanovi se podařilo rozesmát některé z přítomných, když odvětil: „Ano, ano. Moc se omlouvám. Jsem novinář z Nizozemska. Omlouvám se, že jsem přerušil vaši schůzi. Už odcházím.“

nieuws: ik kreeg toegang tot een geheim online overleg tussen de Europese ministers van Defensie van de 27 landen.

Minister Bijleveld deelde een foto van de meeting met een deel van de pincode, die met een paar pogingen kon worden geraden.

rtlnieuws.nl/nieuws/buitenl…

15:15 – 20. 11. 2020

718 4517

Jak dodává BBC News, zatímco někteří incident hodnotí jako povedený žert, další kvůli němu začali pohybovat o zabezpečení unijních jednání.

Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že uveřejnění přihlašovacích údajů na twitteru bylo „hloupou chybou“. Podle mluvčího evropské Rady pro zahraniční věci je podobné narušení schůze protizákonné a bude se jím zabývat policie.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme