Jednání na Ukrajině budou pokračovat v pracovní skupině

Pouze na vytvoření pracovní skupiny pro další rozhovory se v Kyjevě dohodli ukrajinská vláda, opozice a evropští zprostředkovatelé. Krize kolem prezidentských voleb tak nadále trvá. Proti údajně zfalšovaným výsledkům voleb v ulicích již pátý den vytrvale protestují tisíce příznivců opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání o situaci na Ukrajině | Zdroj: ČTK

K jednání u kulatého stolu dnes poprvé od nedělních voleb zasedli odstupující prezident Leonid Kučma spolu s opozičním kandidátem na prezidenta Viktorem Juščenkem a současným premiérem Viktor Janukovyčem, jehož vítězství ve volbách opozice neuznává.

Přítomni byli také evropští zprostředkovatelé, například prezidenti Polska a Litvy Aleksander Kwašniewski a Valdas Adamkus, vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana či generální tajemník Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Ján Kubiš.

Úkolem mnohostranné pracovní skupiny bude podle Kučmy najít východisko ze současné situace. "Začínáme politická jednání, abychom nalezli pokojné řešení. Pracovní skupina začne pracovat dnes," řekl Kučma. Konkrétní složení skupiny neupřesnil.

Opoziční kandidát na prezidenta Viktor Juščenko ale vzápětí uvedl, že další jednání přijme jen v případě uspořádání nových voleb. Vyjednávání také podle něj nesmí trvat více než několik dnů, jinak opozice "přistoupí k akci".

Všechny strany konfliktu se podle Kučmy vyslovily proti použití síly, která by vedla ke krveprolití. "Máme pouze jednu Ukrajinu a pokud nenajdeme řešení, důsledky budou nanejvýš nepříznivé," řekl Kučma po dvouapůlhodinovém setkání. O čem aktéři schůzky dále diskutovali, ale neuvedl.

Juščenko se po skončení schůzky krátce objevil před Mariinským palácem, kde se jednání odehrálo. Poté se přesunul na náměstí Nezávislosti, kde se konají hlavní demonstrace. Před svými příznivci uvedl, že jednání dává jen "několik dnů", jinak opozice "přistoupí k akci". Nové druhé kolo prezidentských voleb požaduje už 12. prosince.

Podle pozorovatelů někteří zástupci mocenského aparátu přecházejí do tábora opozice. Na shromáždění na náměstí Nezávislosti jeden generál Služby bezpečnosti Ukrajiny vyzval své kolegy, aby se již nestavěli proti lidu. Podle německého týdeníku Der Spiegel na stranu demonstrantů přešlo šest vysokých představitelů SBU.

Východ Ukrajiny, který podporuje proruského prezidentského kandidáta se naopak od Kyjeva distancuje. Poslanci z východoukrajinské Doněcké oblasti navrhli uspořádání referenda o vytvoření autonomní republiky svého regionu spolu s poloostrovem Krym v případě, že opozice uspěje.

Zastupitelstvo druhého největšího ukrajinského města Charkova se dnes usneslo, že zastaví platby do ústředního rozpočtu. S dalšími východoukrajinskými oblastmi chce jednat o vytvoření společného autonomního území. Ukrajina má celkem 26 oblastí, samosprávné postavení má jedině ruskojazyčný Krym.

Americký prezident George Bush v Crawfordu řekl, že mezinárodní společenství pečlivě sleduje, jakým způsobem se Ukrajina vypořádá s tvrzeními o volebních podvodech. Doufejme, že vše bude vyřešeno způsobem, který přinese ukrajinské vládě důvěru, řekl. USA volební výsledek na Ukrajině odmítly již ve středu.

Martin Hromádka, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme