Jednání o íránském jaderném programu podle západních velmocí pokročila

Poslední kolo hovorů o íránském jaderném programu je prý na dobré cestě. Shodli se na tom v Londýně ministři zahraničí Spojených států, Británie, Francie a Německa při hodnocení posledních jednání s Íránem. Ústřední snahou velmocí je zabránit Íránu ve vývoji jaderné zbraně. Takový záměr ale Teherán popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři zahraničí USA, Británie, Francie a Německa hodnotili poslední jednání s Íránem o íránském jaderném programu | Zdroj: Reuters

Šéf britské diplomacie Filip Hammond řekl, že přes značný pokrok ještě zbývá řada sporných bodů. Ale teď je prý na Íránu, aby učinil několik těžkých rozhodnutí.

Nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Chameneí při sobotním projevu u příležitostí íránského nového (slaví se s příchodem jara, pozn. red.)roku zdůraznil, že Írán chce celou věc vyřešit diplomatickými prostředky, ale nenechá se od Spojených států šikanovat ani s nimi řešit domácí problémy.

Také dodal, že zrušení protiíránských sankcí musí být součástí dohody. Jednání mezi Íránem a šesti velmocemi budou pokračovat příští týden.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme