Jednání o íránském jádru se přesunou do Moskvy

Mezinárodní rozhovory o íránském jaderném programu nepřinesly v Bagdádu ani druhý den žádný průlom. Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová proto oznámila, že přijde další kolo. A to v polovině června v Moskvě. Obě strany hodnotí dosavadní jednání jako nadějné. Nic ale nenasvědčuje, že by ustoupily ze svých pozic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o íránském jaderném programu v Bagdádu | Zdroj: Reuters

„Nikdo nemůže čekat, že se Íránci vzdají obohacování uranu na dvacet procent výměnou za nějaké náhradní díly do letadel." Tak shrnul pozice Teheránu jeden íránský analytik. A šéf íránské delegace Saíd Džalílí zopakoval, že obohacování uranu je základním právem Íránu.

Západní delegace ale přijely do Bagdádu s přesně opačným pohledem: Íránci nejprve musejí přistoupit na pojistky, že jejich jaderný program nemá vojenské využití. A teprve potom by bylo možné mluvit o případném omezování sankcí. Zejména Američané dávali najevo, že například zrušení ropného embarga nepřipadá v tuto chvíli v úvahu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme