Jednání o jaderném programu KLDR bez pokroku

Šestistranné rozhovory o severokorejském nukleárním programu v Pekingu pokračují bez výraznějšího pokroku. Hlavní aktéři, tedy Spojené státy a Severní Korea trvají na svých požadavcích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrárna v Jongbjonu

elektrárna v Jongbjonu | Foto: ISIS

Pchjongjang požaduje smlouvu o neútočení, Washington ji odmítá a chce okamžité zastavení severokroejského nukleárního programu. Jak dodává náš východoasijský zpravodaj Robert Mikoláš, přesto se už jednotlivé delegace sešly na přímých, neformálních jednáních.

V rámci šestistranných rozhovorů spolu nejprve 35-40 minut neformálně jednali americký emisar James Kelly a náměstek severokorejského ministra zahraničí Kim Yong-il, aby v rozhovoru prostřednictvím tlumočníků (zhruba hodinovém) pokračovali i při společné večeři.

Pchjongjang trvá na tom, že Washington musí podepsat Smlouvu o neútočení, žádný jiný výsledek summitu podle něho není akceptovatelný. Nový plán na řešení jadrné krize proto předneslo Japonsko, které požaduje, aby totalitní režim naplnil všechny podmínky dohody o nešíření jaderných zbraní, urychleně demontoval svůj atomový program a umožnil mezinárodní inspekce.

Výměnou za to by byla ukončena nepřátelská politika vůči Severní Koreji a nebyl by nastolován požadavek na změnu režimu v Pchjongjangu. Ve večerních hodinách se setkali i zástupci delegací Severní a Jižní Koreje a předpokládá se, že dvoustranné rozhovory povedou se Severní Koreou i Japonci.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme