Jednání o jamajské koalici v Německu prozatím skončila

Vítězná strana německých parlamentních voleb prozatím rezignuje na jednání o takzvané jamajské koalici. Po pátečních průzkumných rozhovorech stran CDU/CSU se Zelenými to oznámila Angela Merkelová. Její bavorský kolega Edmund Stoiber už také nepreferuje černo-žluto-zelenou koalici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf CSU Edmund Stoiber a předsedkyně CDU Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

"Programové rozdíly mezi oběma stranami jsou značné," potvrdila Merkelová. I když zelení zcela nezavřeli dveře možným příštím jednáním, odmítli se stát pouhým nástrojem stran Unie a FDP k získání parlamentní většiny.

Šéf bavorské CSU Edmund Stoiber, který původně řešení v barvách jamajské vlajky podporoval, se ale se svou představou už zřejmě definitivně rozloučil. Více nadějí teď vkládá do velké koalice s SPD. Jejímu vzniku podle pozorovatelů nyní překáží zejména kancléř Schröder, který lpí na své funkci.

Analytici však namítají, že Unie a SPD mají pozitivní zkušenosti, jak skloubit své politické představy. Naučili se to v posledním funkčním období, kdy v Bundestagu měla většinu rudo-zelená koalice a ve Spolkovém sněmu zase černo-žlutá.

Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme