Kanada 6:1 Česko

Jednání o koalici v Polsku zkomplikovala volba předsedy Sejmu

Povolební vývoj v Polsku má dramatický spád a vítěz bere vše. Dolní komora parlamentu na druhý pokus zvolila svého předsedu. Stal se jím Marek Jurek ze strany Právo a spravedlnost, která zvítězila v zářiových volbách. Zvolení Jurka by mohlo znamenat definitivní krach jednání o vytvoření nové vlády v Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda polského Sejmu Marek Jurek | Zdroj: ČTK

"Sejm převážnou většinou hlasů zvolil maršálkem pana Marka Jurka," oznámil dnes maršálek-senior Józef Zych. "Chtěl bych, aby naše komora pracovala ve vzájemné shodě a jednotě," prohlásil nově zvolený předseda Sejmu.

Problém je v tom, že na místo šéfa dolní komory měla podle nepsaných dohod mít nárok Občanská platforma. Jejího kandidáta Bronislawa Komorowského ale Sejm odmítl. Marka Jurka podpořili radikálně populistická Sebeobrana, Liga polských rodin a lidovci. Platforma proto okamžitě přerušila jednání o koaliční vládě.

"Vylučuji rozhovory, jejichž cílem je stoprocentní předání moci Právu a spravedlnosti. My jim tuto cestu nebudeme usnadňovat. Musíme chránit občany. Dnes nevidím možnost pro pokračování rozhovorů," prohlásil šéf občanské platformy Donald Tusk.

Designovaný premiér Kazimierz Marcinkiewicz si dal ještě dva dny na to, aby platformu přesvědčil, že koaliční vláda má smysl.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme