Jednání o makedonské dohodě dále pokračují

Jednání makedonských a albánských politiků o míru v zemi mají pokračovat i v úterý. Podle všeho se tak nenaplní optimistická očekávání, že mírová dohoda by mohla být podepsána ještě během pondělního večera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Političtí lídři čtyř hlavních stran v Makedonii se už třetí den snaží v Ohridu najít východisko z etnického konfliktu, který žene zemi do občanské války. Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v oblasti Petra Vavroušky se ale na konečné verzi mírové dohody zatím neshodli. Jednání uvízla na mrtvém bodě kvůli požadavku Albánců, aby jejich mateřština byla uznána za druhý oficiální jazyk v zemi. Předchozí zprávy uváděly, že albánští politici jsou ochotni z tohoto požadavku částečně slevit. Jak Českému rozhlasu potvrdil mluvčí makedonské vlády, političtí lídři a západní vyjednavači zasednou k rozhovorům i v úterý.

Vyjednavač Evropské unie Francois Léotard se předtím nechal slyšet, že rozhovory mohou úspěšně skončit ještě v pondělí večer a dohoda může být podepsána. Stejný názor vyjádřil také zástupce makedonské Sociálně-demokratické aliance Georgi Spašov.

Skupina makedonských prokurátorů se zatím obrátila na soudní orgány s žádostí o vydání zatykače na 11 vůdců albánských povstalců. Obviňují je z terorismu a zločinů proti státu. V seznamu jsou údajně činitelé Národní osvobozenecké armády makedonských Albánců, včetně politického vůdce povstalců Aliho Ahmetiho. Toho prokurátoři viní z genocidy a organizování ozbrojeného povstání v zemi. Makedonská oficiální místa na tuto iniciativu zatím nereagovala.

Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme