Jednání o makedonské dohodě dále pokračují

Jednání makedonských a albánských politiků o míru v zemi mají pokračovat i v úterý. Podle všeho se tak nenaplní optimistická očekávání, že mírová dohoda by mohla být podepsána ještě během pondělního večera.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Političtí lídři čtyř hlavních stran v Makedonii se už třetí den snaží v Ohridu najít východisko z etnického konfliktu, který žene zemi do občanské války. Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v oblasti Petra Vavroušky se ale na konečné verzi mírové dohody zatím neshodli. Jednání uvízla na mrtvém bodě kvůli požadavku Albánců, aby jejich mateřština byla uznána za druhý oficiální jazyk v zemi. Předchozí zprávy uváděly, že albánští politici jsou ochotni z tohoto požadavku částečně slevit. Jak Českému rozhlasu potvrdil mluvčí makedonské vlády, političtí lídři a západní vyjednavači zasednou k rozhovorům i v úterý.

Vyjednavač Evropské unie Francois Léotard se předtím nechal slyšet, že rozhovory mohou úspěšně skončit ještě v pondělí večer a dohoda může být podepsána. Stejný názor vyjádřil také zástupce makedonské Sociálně-demokratické aliance Georgi Spašov.

Skupina makedonských prokurátorů se zatím obrátila na soudní orgány s žádostí o vydání zatykače na 11 vůdců albánských povstalců. Obviňují je z terorismu a zločinů proti státu. V seznamu jsou údajně činitelé Národní osvobozenecké armády makedonských Albánců, včetně politického vůdce povstalců Aliho Ahmetiho. Toho prokurátoři viní z genocidy a organizování ozbrojeného povstání v zemi. Makedonská oficiální místa na tuto iniciativu zatím nereagovala.

Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme