Jednání o nové řecké vládě se komplikuje. Kvůli výběru premiéra

Po demisi řecké vlády se komplikují jednání o vzniku přechodného kabinetu, který má zajistit, aby do země dál putovala nezbytná zahraniční finanční pomoc. Proces se zadrhl na výběru kandidáta na nového předsedu vlády. Další kolo jednání o novém premiérovi probíhá nyní u prezidenta Karolose Papuliase.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři řeckých politických stran jednají u prezidenta o novém premiérovi | Zdroj: Reuters

Jako horký kandidát na premiéra byl zmiňován bývalý viceprezident Evropské centrální banky Lukas Papademos. Mluvilo se také o šéfu Soudního dvora Evropské unie Vasiliosi Skurisovi. Nakonec premiér Papandreu přišel s dosavadním předsedou parlamentu Filipposem Petsalnikosem.

Když ho navrhl na post předsedy vlády, opustil jednání předseda krajně pravicové strany Lidová ortodoxní výzva (LAOS ) Jorgos Karatzaferis. Vedle převahy socialistů by měly získat několik křesel konzervativci a právě krajní pravice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoji jednání o novém řeckém premiérovi jsme na Rádiu Česko rozebrali s Kateřinou Královou, odbornicí na Řecko z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Jak na Rádiu Česko uvedla Kateřina Králová, odbornice na Řecko z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, zatímco Papademos si kladl vysoké požadavky a podmínky, Petsalnikos se zdá i díky své dlouholeté vazbě na PASOK velmi loajální právě vůči této straně.

„Toto je hlavním z důvodů, proč straně LAOS a dokonce i některým spolustraníkům Papandrea ze strany PASOK zcela nevyhovuje. I když to může být vysoká hra těchto stran, kterou se snaží prosadit ještě jiného kandidáta,“ dodala.

Podle Králové se ale dá počítat s tím, že by Petsalnikos dostal dostatek hlasů, aby se stal premiérem. „Pokud se skutečně jedná o toho kandidáta, kterého chce velká koalice v Řecku představit. Strana LAOS stojí velmi vpravo ve stranickém centru, a je otázkou jestli vůbec má být hráčem v nové vládě. Úplně se s ní ale nepočítá,“ uvedla.

Otázkou podle ní také je, jak silný mandát bude nový premiér v přechodné vládě mít. „Právě Papademos se obával velmi slabého mandátu a snažil se svoji pozici posílit. Pokud bude premiérem Petsalnikos, pak by to asi potvrzovalo, že tem mandát bude velmi slabý,“ přiblížila.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme