Jednání o osudu vládní koalice? Slovenský premiér Fico se omluvil kvůli zdravotním problémům

Kvůli zdravotním problémům se v pátek neuskuteční původně plánované jednání slovenské koaliční rady. Premiér Robert Fico se omluvil ze zdravotních důvodů, potvrdila to jeho mluvčí Beatrice Szabóová a předseda strany MOST-HÍD Béla Bugár.

Bratislava (Aktualizováno: 10:30 11. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico v Bruselu. | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

„Koaličná rada nebude pre zdravotné problémy premiéra,“ cituje Bugára server Denník N. Náhradní termín jednání zatím není určený.

„Neupřesnila, jaké má Fico potíže,“ poznamenal server Sme.sk, kterému zrušení schůzky potvrdila další vládní strana Most-Híd. Zatím není jasné, kdy by se koaliční rada mohla sejít.

Slovenská koaliční krize

V pondělí 7. srpna oznámil předseda SNS Andrej Danko skrze média, že vypovídá koaliční smlouvu. Na následujícím setkání rady se zástupci Smeru, SNS a MOST-HÍD shodli, že v současné podobě dále koalice fungovat nemůže.

Fico loni podstoupil operaci, podle médií mu kvůli zúženým cévám voperovali dvojnásobný bypass. Už tři dny po zákroku ale řídil zasedání vlády.

Dva hlavní aktéři sporu - premiér a předseda strany Smer Robert Fico a předseda parlamentu a SNS Andrej Danko - před novináře v úterý nepředstoupili. Média si z toho vyvodila, že koalice se sice nerozpadla, ale koaliční krize neskončila.

Menšinová opozice mezitím oznámila, že se v příštích dnech pokusí na mimořádné schůzi parlamentu odvolat ministra školství ze SNS za skandál okolo rozdělování peněz z Evropské unie, který vyvolal koaliční krizi. Podle médií je v sázce osud stovek milionů eur pro slovenskou vědu a výzkum.

SNS mezitím začala obviňovat Ficovu stranu, že skandál vyvolala podsouváním informací opozici, respektive machinace s rozdělením peněz prý mají na svědomí lidé spjatí se stranou Smer.

Ve stopadesátičlenné Národní radě Slovenské republiky má Smer 48 poslanců a zbývající dvě vládní strany Most-Híd a SNS po 15 zákonodárcích. Ve vládě má Směr devět křesel a jeho koaliční partneři po třech.

 

rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme